In vitro: We Wrocławiu zapisy do trzech ośrodków
Trzy wrocławskie kliniki leczenia niepłodności prowadzą zapisy par chcących skorzystać z rządowego programu zapłodnienia in vitro. W drugim etapie programu kliniki (InVimed, Invicta i NZOZ Polak) otrzymały z ministerstwa zdrowia ponad 17 milionów złotych.
Wszystkie ośrodki rozpoczęły już telefoniczne zapisy na bezpłatne wizyty kwalifikacyjne. W rejestracjach można wybrać termin, na spotkanie ze specjalistą trzeba czekać około tygodnia. W drugim etapie programu dostęp do in vitro jest łatwiejszy niż przed rokiem. Wcześniej na Dolnym Śląsku w programie brał udział tylko jeden wrocławski ośrodek - teraz trzy, do tego po odwołaniach otrzymały one więcej pieniędzy niż pierwotnie planował resort zdrowia.
Cały czas zgłaszają się kolejne pary, które bezskutecznie starały się o dziecko i mają na o dokumenty medyczne mówi Robert Gizler z InviMedu:
Cały projekt ma być realizowany do 2016 roku, ma skorzystać z niego 15 tysięcy par w całym kraju. Pieniądze w drugim, ostatnim już rozdaniu dostało ponad 30 ośrodków.
Radio Wrocław
Pierwsze dziecko z programu in vitro
W kwietniu, we Wrocławiu na świat przyszła już Natasza - pierwsze na Dolnym Śląsku dziecko z finansowanego przez rząd programu zapłodnienia in vitro. Ciąża zakończyła się półtora miesiąca przed planowanym terminem. Lekarze z kliniki przy ulicy Chałubińskiego zdecydowali, że dla bezpieczeństwa matki i noworodka trzeba przeprowadzić cesarskie cięcie:
Według danych ministerstwa zdrowia w całym kraju dziecka spodziewa się około 1300 kobiet, które skorzystały z finansowanego przez rząd programu.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.