Jak podzielić zysk Polskiej Miedzi?
"Polska Miedź" zarobiła w ubiegłym roku na czysto 3 mld 58 mln złotych. Prezes spółki Herbert Wirth zaproponował uczestnikom Walnego Zgromadzenia, by dwie trzecie tej sumy została w firmie:
- 33 procent jest proponowane przekazanie Akcjonariuszom w formie dywidendy. Pozostałą kwota (dwa miliardy pięćdziesiąt osiem milionów złotych) pójdzie na fundusz zapasowy - mówi Wirth:
Ubiegłoroczny zysk jest jednym z najniższych w ostatnich latach dla miedziowego holdingu. Spółka od kwietnia 2013 roku musi odprowadzać do Skarbu Państwa prawie 7 mln złotych dziennie - tytułem podatku od kopalin. "Polska Miedź" jest w Polsce jedynym podmiotem, który płaci taką daninę. Po raz pierwszy w historii holdingu tym razem przedstawiciel Skarbu Państwa przychylił się do proponowanej przez prezesa spółki metody podziału zysku.
Czytaj też: Pracownicy wybiorą swoich reprezentantów.
"Polska Miedź" doczekała się też swoich reprezentantów w Radzie Nadzorczej holdingu. Przez trzy lata reprezentant Ministra Skarbu Państwa blokował powołanie Józefa Czyczerskiego i Leszka Hajdackiego, choć to właśnie oni w referendach pracowniczych zdobywali największe poparcie. Kilka lat temu obaj związkowcy uczestniczyli w manifestacji przed siedzibą zarządu spółki. Wówczas doszło do szamotaniny między górnikami a ochroniarzami.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.