Lidia Geringer de Oedenberg: Mam spore aspiracje (SŁUCHAJ)
Nowa kadencja Parlamentu Europejskiego rozpocznie się na początku lipca - z Dolnego Śląska i Opola do Brukseli pojedzie 6 nowych i nowych-starych europosłów. Od poniedziałku rozmawiamy z politykami o ich planach i oczekiwaniach. Dziś "europejska weteranka" - Lidia Geringer de Oedenberg, która mandat zdobyła po raz trzeci z wynikiem 53 tys. głosów.
- Można powiedzieć, że przez 10 lat prowadziłam kampanię. A Bogdan Zdrojewski nie prowadził, mimo to uzyskał tak świetny wynik. Kompleksy? Nie, po prostu jestem z innej bajki - mówi nam europosłanka.
Lidia Geringer de Oedenberg zapowiada walkę o fotel wiceprzewodniczącej parlamentu. - Szanse byłyby większe, gdyby delegacja była większa. Będę jednak próbować, najwyżej nie wyjdzie. Interesujące jest dla mnie też stanowisko wiceprzewodniczącej komisji prawnej - i ono jest absolutnie w moim zasięgu. Wiem, jak o to stanowisko zawalczyć - przyznaje de Oedenberg.
Po dość zaskakujących wynikach wyborów, każdy zadaje sobie pytanie - jaki to będzie europarlament?
- Nigdy nie było takiej sytuacji, żeby około 100 czy nawet 150 posłów było przeciwko integracji. Nie wiem, jak parlament sobie z tym poradzi. Grupa wydaje się nieduża, ale ma prawo by nominować wiceprzewodniczącego i na pewno dostanie jakieś stanowiska w komisjach merytorycznych - mówi europosłanka.
Posłuchajcie całej rozmowy:
Lidia Geringer de Oedenberg (ur. 12 września 1957 we Wrocławiu) jest absolwentką Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Podyplomowo studiowała w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i we Francuskim Instytucie Zarządzania w Warszawie. Jej edukację uzupełniają studia w Hiszpanii i Holandii. Lidia Geringer de Oedenberg przez wiele lat pracowała jako dziennikarka w Telewizji Polskiej. W latach 1995-2005 była dyrektorem festiwalu Wratislawia Cantans. W czasie pełnienia tej funkcji ubiegała się o stanowisko prezydenta Wrocławia. Przegrała jednak z Rafałem Dutkiewiczem. W Parlamencie Europejskim Lidia Geringer de Oedenberg zasiada już niemal 10 lat. W 2004 roku została wybrana z listy SLD, choć nie należała jeszcze wtedy do tej partii. Członkinią Sojuszu stała się w 2006 roku. Trzy lata później skutecznie ubiegała się o reelekcję do PE, ponownie z listy SLD. Na pierwszym posiedzenu Izby po wyborach została jednym z pięciu kwestorów Europarlamentu.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.