69 lat temu powstało województwo wrocławskie
Śląsk Dolny zwano odtąd województwem wrocławskim. Wojenna zawierucha oraz fakt, że w strefie do 100 kilometrów od linii frontu władze dzierżyli radzieccy wojskowi - to wszystko rodziło wiele nieporozumień.
Rosjanie nie rzadko budowali administrację zdobytych miast na bazie niemieckich urzędników. Wykorzystywali ich nie tylko do np. liczenia ludzi zdolnych do pracy, czy do sprawdzenia stanów magazynowych zapasów. Niemcy pomagali też Rosjanom w formowaniu pierwszych oddziałów milicyjnych, które miały pilnować porządku i ścigać złodziei czy szabrowników. Tak było m.in. w Gorzowie czy Zielonej Górze. Niemcy decydowali tam o sposobie dzielenia żywności na kartki, czy o parytecie wymiany złotego.
Także we Wrocławiu Rosjanie mieli swojego, niemieckiego prezydenta. Urzędnik rozplakatował na budynkach wezwanie Żydów, pół-Żydów i Polaków na spotkanie w celu rozdziału pracy. Hasło to, tuż po niemieckiej przegranej w całej wojnie, było wyjątkowo wyzywające. Na wyznaczone miejsce przybyła spora liczba Żydów, pół-Żydów i Polaków, ale też polski prezydent Wrocławia Bolesław Drobner. Jak mówią świadkowie, na oczach tłumu spoliczkował Niemca a następnie kazał go aresztować.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.