Gdzie uciekać przed superburzą?
W związku z opadami mogą wystąpić szybkie przybory wody zwłaszcza na małych ciekach,w zlewniach rzek górskich i podgórskich, szczególnie w Sudetach oraz w zlewniach Nysy Łużyckiej, Bobru, Kaczawy, Bystrzycy, Ślęzy oraz Nysy Kłodzkiej. W nocy nawałnice szczęśliwie omijały Dolny Śląsk. Strażacy nie mieli żadnych wezwań związanych z zagrożeniem powodziowym.
Tymczasem w piątek w Radiu Wrocław rozmawialiśmy o zjawiskach atmosferycznych, które tylko pozornie kojarzyć się mogą z filmowymi produkcjami. Burze w naszym regionie nie są może tak spektakularne, ale równie groźne. Dziś dokładnie wiemy jak powstają wyładowania atmosferyczne, możemy przewidzieć kiedy zacznie grzmieć i błyskać a z naszym spokojem różnie bywa. Niestety, zdarza się, że w stresie zapominamy o tym co jest bezpieczne.
Dr Krystian Chrzan z Politechniki Wrocławskiej przypomina, że przede wszystkim trzeba unikać drzew i innych samotnych wysokich obiektów:
Gdy sobie spacerujemy po otwartej przestrzeni, to my jesteśmy tym najwyższym obiektem "ściągającym" pioruny. Co zrobić, gdy już włosy prawie stają dęba a do najbliższych budynków daleko? Trzeba przykucnąć a nawet się położyć, radzi dr Chrzan:
Bezpiecznie jest w samochodzie:
W domu, gdy jest piorunochron i ochrona przepięciowa, to teoretycznie pioruny nam nie groźne. Ale fachowcy radzą aby jednak kosztowny sprzęt wyłączać i w czasie burzy laptopów z cennymi danymi nie ładować.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.