Wyszukiwarka lokali i wzory kart

Piotr Pietraszek | Utworzono: 2014-05-23 20:55 | Zmodyfikowano: 2014-05-15 10:24
Dodaj do Wykop.pl
Wyszukiwarka lokali i wzory kart - fot. wikimedia
fot. wikimedia

O tym, gdzie mamy głosować, informują władze lokalne w specjalnych obwieszczeniach umieszczanych w miejscach publicznych. Tam znajdziemy informację, do którego lokalu wyborczego zostaliśmy przypisani.

KLIKNIJ W OBRAZEK

Przed pobraniem kart do głosowania zostaniemy poproszeni o okazanie dowodu tożsamości. Musimy mieć ważny dowód osobisty, lub inny dokument z naszym aktualnym zdjęciem, może to być prawo jazdy albo paszport.

Jak wypełnić kartę do głosowania?
Przed pobraniem kart do głosowania zostaniemy poproszeni o okazanie dowodu tożsamości. Na karcie oddajemy tylko JEDEN głos - wybieramy jednego kandydata z jednego komitetu wyborczego. Należy postawić krzyż  w kratce z lewej strony obok nazwiska wybranej osoby.

Jak zagłosować, jeśli mieszkasz zagranicą, a w dniu wyborów jesteś w Polsce?
Można wziąć udział w wyborach w dowolnym obwodzie głosowania, należy okazać komisji wyborczej ważny polski paszport  i dokument potwierdzający, że stale mieszkasz za granicą (karta stałego pobytu, dokument potwierdzający zatrudnienie za granicą lub dokument potwierdzający uprawnienie do korzystania za granicą ze świadczeń ubezpieczenia społecznego).  Możesz również głosować na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego przez konsula, jeśli wcześniej zostanie się  wpisany do spisu wyborców w obwodzie głosowania za granicą.

Co zrobić jeżeli zauważymy uchybienia, np. agitację przed wyborami  i inne przejawy łamania ciszy wyborczej?
W takim przypadku należy poinformować  przewodniczącego  komisji wyborczej, on powiadomi odpowiednie służby.

WZORY KART DO GŁOSOWANIA W ZAŁĄCZNIKACH PONIŻEJ

25 maja wyborcy otrzymają kartę do głosowania w formie broszury zawierającej na kolejnych kartkach listy kandydatów zarejestrowane w danym okręgu wyborczym (w kolejności zgodnej z wylosowanymi numerami).

Na każdej liście będzie od pięciu do 10 nazwisk kandydatów. Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak "X" w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata.

Każdy symbol inny niż "x" w kratce przy nazwisku kandydata spowoduje, że głos będzie nieważny. Nie można więc zagłosować wpisując w kratkę np. tzw. ptaszka - "V". Głos będzie nieważny także wtedy, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku "X".

Zagłosować można tylko na jednego kandydata. Postawienie znaku "X" przy nazwisku na więcej niż jednej liście spowoduje, że głos będzie nieważny. Natomiast jeśli "X" zostanie postawiony przy więcej niż jednym nazwisku kandydatów na tej samej liście, głos będzie ważny - otrzyma go kandydat na wyższym miejscu na liście.

W kratkach przy nazwiskach kandydatów nie można dokonywać żadnych korekt. Wszelkie zamazania w kratkach spowodują, że głos będzie nieważny. Żadnego wpływu na ocenę ważności głosu nie mają natomiast dopiski na karcie do głosowania poza kratkami.

Kodeks wyborczy określa, że na podstawie dowodu tożsamości komisja obwodowa sprawdza tożsamość wyborcy, ten kwituje odbiór karty do głosowania podpisem w spisie wyborców. Następnie wyborca udaje się do miejsca w lokalu wyborczym zapewniającym tajność głosowania, gdzie wypełnia kartę do głosowania, a następnie wrzuca ją do urny tak, by strona zadrukowana nie była widoczna.

Karta do głosowania na pierwszej stronie będzie opatrzona pieczęciami okręgowej komisji wyborczej oraz obwodowej komisji wyborczej. Perforacja na karcie do głosowania ma umożliwić osobom niewidomym i niedowidzącym prawidłowe nałożenie nakładki braillowskiej.