Solidarna Polska: Beata Kempa (SYLWETKA)
Beata Kempa jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Polityczną działalność rozpoczęła w latach 90-tych startując w wyborach do Rady Miejskiej w Sycowie. Po zwycięskich wyborach zasiadała w Radzie w latach 1998-2005. W 2002 roku bezskutecznie ubiegała się o wybór na burmistrza Sycowa, w 2004 także bez rezultatu o mandat w Parlamencie Europejskim.
Posłuchaj:
Jej kariera gwałtownie przyśpieszyła w 2005 roku, kiedy z listy Prawa i Sprawiedliwości została wybrana posłem V kadencji w okręgu wrocławskim. W 2006 znalazła się w rządzie najpierw Kazimierza Marcinkiewicza a potem Jarosława Kaczyńskiego. Była sekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Rok 2007 przyniósł Beacie Kempie reelekcję do polskiego Sejmu. W 2009 ponownie bezskutecznie startowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Kolejny wyborczy bój nadszedł dla Beaty Kempy w 2011 roku. Prezes Prawa i Sprawiedliwości "rzucił ją wtedy na odcinek kielecki". Posłanka spisała się doskonale uzyskując sejmową reelekcję z wynikiem 70 127 głosów. W trakcie kadencji zmieniła polityczne barwy. Na kongresie założycielskim Solidarnej Polski 24 marca 2012 została wiceprezesem partii.
Dość szerokim echem odbiła się wpadka Beaty Kempy, która musiała przepraszać premiera za posądzenie go o ujawnienie rzekomo poufnej notatki wiceministra finansów Jacka Kapicy.
Inna wpadka posłanki dotyczy debata nad referendum w sprawie reformy emerytalnej. Wiceszefowa Solidarnej Polski udzielała rad przewodniczącemu swojego klubu parlamentarnego Arkadiuszowi Mularczykowi. Nie wzięła jedynka pod uwagę, że widzi ją oko kamery.
Kempa: - Arku, czekaj, ja chcę jeszcze z tobą pogadać. Mam taki pomysł, jakbyś na przykład wyszedł teraz, przerwał kon... Nie konwent... Przerwał i wezwał Tuska do natychmiastowego wyjścia do tych ludzi. Niech nie chowa głowy w piasek. "Jeśli ma pan honor, proszę wyjść do tych ludzi, iluś tam tysięcy...". Zadzwoń do Dudy, ilu przyjechało. I każ mu wyjść, z nory.
Mularczyk: - Na samym początku, tak?
Kempa: - Na samym początku, zrobisz show. Zrób to.
Mularczyk ostatecznie jednak nie posłuchał wskazówek koleżanki.
Kandydaci Solidarnej Polski do Parlamentu Europejskiego
z okręgu dolnośląsko - opolskiego
1. Beata Kempa
2. Janusz Dobrosz - poseł na Sejm X, II, III, IV i V kadencji, wicemarszałek Sejmu V kadencji, przewodniczący komisji sledczej do spraw prywatyzacji PZU, Kawaler Orderu Uśmiechu
3. Patryk Jaki - politolog, działacz samorządowy, poseł na Sejm VII kadencji. Wiceprezes Stowarzyszenia "Stop korupcji", rzecznik prasowy Solidarnej Polski
4. Ewa Gutek - pełnomocnik Solidarnej Polski, pełnomocnik Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, prezes Stowarzyszenia mieszkańców Panaceum w Lubaniu
5. Teresa Zuzanna Ceglecka - Zielonka - polonistka, posłanka na Sejm V kadencji, mieszkanka Namysłowa, członek Akcji Katolickiej
6. Janusz Hylewicz - absolwent Szkoły Chorążych Wojsk Łączności, czynny żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych
7. Joanna Śliwińska Łokaj - córka działacza Solidarności w latach 80-siątych, prywatny przedsiębiorca
8. Wojciech Kielka - pedagog resocjalizacyjny, miłośnik sportu, czynny działasz stowarzyszeń kulturalnych i sportowych
9. Agata Wasilenko Mikuta - autorka i wydawca książek i czasopism, pełnomocnik Solidarnej Polski
10. Artur Fojt - magister administracji, student prawa, członek Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.