Ułatwienia dla cudzoziemców

| Utworzono: 2014-04-30 19:05 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 02:07
Ułatwienia dla cudzoziemców - fot. Wikimedia Commons/Krzysztof Maria Różański
fot. Wikimedia Commons/Krzysztof Maria Różański

Nowa ustawa, która dziś wchodzi w życie to udogodnienia dla pracujących, uczących się oraz dla tych, którzy chcieliby zalegalizować swój pobyt.

Wydłużono z 2 do 3 lat maksymalny okres, na który cudzoziemcowi może być udzielone pozwolenie na pobyt czasowy. Modyfikacji na korzyść uległy też uregulowania dotyczące wysokości posiadanych środków, niezbędnych do utrzymania się w Polsce.



Nowością jest wprowadzenie jednego zezwolenia - na pobyt i pracę. Łatwiej będzie też cudzoziemcom prowadzić działalność gospodarczą. Studenci i absolwenci polskich uczelni także zyskają. M.in. szybciej i na dłużej będą mogli otrzymać zezwolenie na pobyt czasowy.

ZOBACZ: Nowa ustawa o cudzoziemcach

Czy to oznacza, że na Dolny Śląsk napłynie większa fala obywateli z innych państw? Jak to wyglądało do tej pory? Przeanalizujmy statystyki przekazane przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki.

W 2012 roku Wojewoda Dolnośląski wydał 1978 zezwoleń na pracę, około 3854 zezwoleń na pobyt oraz około 6038 zaproszeń. Najwięcej dla obywateli:

Zezwolenia na pracę Zezwolenia na pobyt Zaproszenia
Ukrainy (949) Ukrainy  Ukrainy
Republiki Korei (183) Rosji  Białorusi
Nepalu (120) Białorusi  Rosji
Japonii (105) Republiki Korei  Chin
Indii (55) Japonii  Mongolii
  Armienii  

W 2013 roku Wojewoda Dolnośląski wydał 1940 zezwoleń na pracę, około 4432 zezwoleń na pobyt oraz około 7250 zaproszeń. Najwięcej dla obywateli:

Zezwolenia na pracę Zezwolenia na pobyt Zaproszenia
Ukrainy (1001) Ukrainy  Ukrainy
Republiki Korei (172) Rosji  Białorusi
Japonii (75) Białorusi  Rosji
USA (72) Republiki Korei  Chin
Nepalu (69) Japonii  Mongolii
  Turcji  

Najwięcej zezwoleń na pracę wydano dla obywateli Ukrainy. W roku 2013 było to ponad 50 proc. wszystkich wydanych zezwoleń. Ponadto liczną grupę cudzoziemców, dla których wydano zezwolenia na pracę stanowią obywatele Republiki Korei oraz Japonii. Duża liczba obywateli tych państw wynika z faktu, że na terenie Dolnego Śląska w specjalnych strefach ekonomicznych ulokowana jest duża liczba spółek z udziałem kapitału koreańskiego i japońskiego.

Źródło filmów: Polska, Tu mieszkam/cudzoziemcy.gov.pl


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.