Zaczynamy wiosenne bieganie (Porady)
Budząca się do życia przyroda, coraz cieplejsze i dłuższe dni sprzyjają lepszemu samopoczuciu. Dla sportowców, a w szczególności biegaczy bez względu na poziom biegowego zaawansowania, jest to bardzo zróżnicowany czas.
Wraz z rozkwitem przyrody w głowach wielu początkujących sportowców pojawia się myśl o bieganiu.
Grzegorz Pieczarka - ekspert biegowy Radia Wrocław przypomina o tym, co zrobić by rozpocząć tegoroczną przygodę z bieganiem.
"Takiej aurze towarzyszą rozmaite rozmyślania i przyświecają najróżnorodniejsze cele. Jedni oczami wyobraźni widzą swoje wysportowane sylwetki na plażach i kąpieliskach, a inni przebiegają linie mety w najróżniejszych biegach.
Każdy cel jest dobry, aby zacząć biegać więc nic innego jak odpowiednio się ubrać i ruszyć w teren. Pamiętajmy o rozgrzewce, ubiorze oraz zasadzie, że więcej nie znaczy lepiej.
Warto również swoja wiosenną biegową euforię odpowiednio zaplanować tak, aby przyjemność z biegania trwała jak najdłużej. Pamiętajmy o postawieniu sobie mierzalnego i realnego celu.
Ustalmy sobie plan treningowy odpowiedni do naszych możliwości i czasu. Zabierzmy na trening znajomą osobę, albo skorzystajmy z mnogiej oferty grup biegowych, które oprócz fachowej porady trenerów zapewnią odpowiednie towarzystwo biegaczy.
Na wiosnę trochę z innej perspektywy spoglądają bardziej wytrawni biegacze. Dla nich wiosna to czas biegowego spełnienia i sprawdzian aktualnej formy. Kalendarz biegowy jest coraz bardziej zagęszczony, a największe maratony zbliżają się wielkimi krokami.
Luźniejsze stroje oraz wzrastająca z każdym dniem forma biegowa powodują podniesienie adrenaliny i coraz szybsze bieganie co bardzo mocno motywuje biegaczy do dalszych treningów. W tym okresie widać kto mocno przepracował zimę i kto wzniósł się na wyższy szczebel zaawansowania.
Na profilach społecznościowych grup biegowych, wynikach z zawodów pokazują się nowe rekordy życiowe, a na ścieżkach biegowych widać kolejne osoby przebiegające w koszulkach tegorocznych edycji biegów.
Pamiętajmy jednak, że we wiosennej euforii biegania bardzo łatwo można się negatywnie zatracić. Początkujący biegacze muszą pamiętać o odpowiednim odpoczynku i regeneracji, aby uniknąć efektu przetrenowania.
Bardziej doświadczonym biegaczom sugeruję zwrócenie uwagi na intensywność treningów. Zbyt duża intensywność może spowodować zbyt szybki przyrost formy w stosunku do startu głównego co z kolei może się negatywnie odbić na naszym celu przygotowań.
Wiosna to również czas zmiennej pogody. Warto jeszcze nie rezygnować z zimowej odzieży do biegania i zrzucanie kolejnych warstw rozłożyć odpowiednio w czasie".
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.