Powoli rozkręca się kampania do Parlamentu Europejskiego.
Do kwietnia jest jeszcze czas na rejestrację list, ale ruch w politycznym interesie już jest. Politolodzy nie ukrywają, że w naszym okręgu najmocniejszą kandydaturą jest jedynka PO - Bogdan Zdrojewski, który zawsze zdobywa sporo głosów.
Aby odsłuchać załączonego dźwięku zaktualizuj przeglądarkę lub/i wtyczkę Adobe Flash Player.
Mocną kandydatką do ponownego mandatu eurodeputowanej jest jedynka SLD Lidia Geringer de Oedenberg. Z okręgu dolnośląsko - opolskiego jedynkami są jeszcze: Beata Kempa z Solidarnej Polski, Robert Kwiatkowski Twój Ruch, prawdopodobnie Halina Szymiec-Raczyńska PSL, Artur Zasada Polska Razem i Jarosław Iwaszkiewicz Nowa Prawica.
Twój Ruch - Robert Kwiatkowski. Urodził się 1961 roku w Przemyślu. Jest absolwentem Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie studiów był działaczem Zrzeszenia Studentów Polskich; zasiadał we władzach krajowych tej organizacji. Jest członkiem Stowarzyszenia Ordynacka. W latach 1986-1990 należał do PZPR. W 1998 r. objął stanowisko prezesa Telewizji Polskiej. Tę funkcję pełnił do lutego 2004 r. Potem wrócił do prywatnego biznesu. Prowadził firmy medialne i telekomunikacyjne.
„Polska Razem Jarosława Gowina” - Artur Zasada. Ma 43 lata, ukończył prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest byłym szef klubu radnych PO w Zielonej Górze, współtwórcą programu Platformy Obywatelskiej w wyborach samorządowych 2006 roku. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 uzyskał mandat w okręgu gorzowskim. W Brukseli i Strasburgu pracuje w Komisjach Transportu i Turystyki oraz Rolnictwa. W sierpniu 2013 zawiesił członkostwo w PO. Potem wystąpił z tej partii angażując się w działalność ruchu „Godzina dla Polski”, powołanego przez Jarosława Gowina
Solidarna Polska - Beata Kempa. Urodziła się w 1966 roku. Mieszka w Sycowie. Jest absolwentką Prawa Administracyjnego na Uniwersytecie Wrocławskim. Przez 15 lat pracowała jako kurator zawodowy dla dorosłych. Od 2005 do 2011 była posłanką PiS. Po wykluczeniu jej z tej partii została wiceprezesem Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry.
Platforma Obywatelska - Bogdan Zdrojewski. Ma 57 lat. Urodził się w Klodzku, tam chodził do szkoły podstawowej oraz do liceum zawodowego. Potem pracował m. in. jako maszynista, fotograf oraz specjalista w zakładach zbożowych. Jednocześnie rozpoczął studia i jest absolwentem filozofii oraz kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1990 roku został pierwszym niekomunistycznym prezydentem Wrocławia. Od 2001 roku jest posłem Platformy Obywatelskiej a w 2007 został ministrem kultury.
Prawo i Sprawiedliwość - Dawid Jackiewicz. Ma 41 lat. Mieszka we Wrocławiu. Ukończył Politologię na Uniwersytecie Wrocławskim. W trakcie studiów związał się z Ruchem Odbudowy Polski. Przez kilka lat był członkiem władz krajowych tej organizacji. W roku 2001 zaangażował się w tworzenie Prawa i Sprawiedliwości na Dolnym Śląsku. Od 2005 roku jest posłem tej partii . W latach 2003-2005 roku był wiceprezydentem Wrocławia. W samorządowej kampanii wyborczej w 2002 roku był wiceszefem Sztabu Wyborczego Rafała Dutkiewicza, obecnego Prezydenta Wrocławia.
SLD Lidia Geringer de Oedenberg. Urodziła się w 1957 we Wrocławiu. Ukończyła studia na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz podyplomowe. Studiowała również w Hiszpanii i Holandii. Przez wiele lat pracowała jako dziennikarka w Telewizji Polskiej. W latach 1995-2005 pełniła m.in. funkcję dyrektora generalnego festiwalu Wratislavia Cantans. Od 2004 jest europosłanką z listy SLD. Pracuje tam w Komisjach Prawnej i Petycji oraz w Delegacji do spraw stosunków z państwami Azji Południowej
PSL nie zdecydował jeszcze, kto będzie jedynką z naszego okręgu - prawdopodobnie będzie to Halina Szymiec - Raczyńska. Ma ona 65 lat, jest lekarzem ginekologiem oraz specjalistką medycyny estetycznej. Studia ukończyła na Akademii Medycznej we Wrocławiu. Ma prywatną przychodnię lekarsko-stomatologiczną w Dzierżoniowie. W wyborach w 2011 dostała się do Sejmu z list Ruchu Palikota. W 2013 złożyła rezygnację i założyła koło poselskie Inicjatywa Dialogu. Koło to jednak przeszło do Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Nowa Prawica zdecydowała, że listę w okręgu dolnośląsko - opolskim otwierać będzie Jarosław Iwaszkiewicz. To przedsiębiorca z Wrocławia z branży związanej ze służbą zdrowia.
Kongres nowej prawicy, to po prostu frakcja ludzi myślących rozsądnie, chcacych coś zrobić i nie mających postawy roszczeniowej wobec innych pracujacych obywateli jak reszta naszych polityków i obywatelu nierobów, których niesyety jest większość. A metodę ucinania dyskusji poprzez wyzywanie kogoś od faszystów juz dawno na zachodzie sie nie stosuje, bo to oznaka prostactwa i zasciankowosci, tacy sa niestety polacy.
Co to za sonda, która pokazuje 77% na Iwaszkiewicza? Czy po Wrocławiu chodzą już brunatne koszule? Sądząc po wpisach to źle się bawicie panowie z Nowej Prawicy. Wysadzić wszystko w powietrze jest łatwo, zbudować trudniej.
Właśnie brakuje tutaj Zielony z liderką ich list panią Ewą Miszczuk oraz może tak z drugiej strony Narodowców (którzy też startują i mają chyba największe szanse z całego planktonu na start). Więc droga redakcjo pisz o wszystkich!
Jest jeszcze co najmniej jeden komitet wystawiający listy w całym kraju, czyli Partia Zieloni - szkoda że o nic nie wspomniacie, jeśli tylko uda im się zarejestrować mają mój głos.
Głosujcie na KNP. Dajcie szanse młodym na pracę w kraju, bo jak na razie wśród młodych (którzy w większości kończą studia) jest 26% bezrobocia. Znają oni angielski więc problemu z pracą za granicą mieć nie będą. Dla tego proszę starszy elektorat o zjednoczenie sił.
Pozdrawiam ;)
Nowa Prawica ma najbardziej sensowny program z całego tego zestawienia. Polsce potrzebne jest uwolnienie gospodarcze co pozwoli przyśpieszyć i na rynku pracy i na rynkach zagranicznych, no i oczywiście niższe podatki to więcej pieniędzy w naszych kieszeniach!!
Nowa Prawica = Niższe Podatki
Nowa Prawica = Silna Gospodarka
Nowa Prawica = Silna Armia
Nowa Prawica = Normalność
Zagłosuj 25 maja na Nową Prawicę i zmieniaj z Nami Polskę !
Może trochę szkoda, że nie udało się wypracować porozumienia, ale jednak Zieloni/PPS/Partia Kobiet/MS to troszkę inny światopogląd niż TREP, szczególnie gospodarczo. Widać to między innymi po kandydat(k)ach - Zieloni mają pełno społeczników, ludzi poświęcających swój czas dla przeróznych społecznych spraw, a Europa+ ma np. panów Kwiatkowskiego i Piskorskiego. No i to, że ktoś się z kimś nie dogadał to nie powód jeszcze żeby go pomijać w takich zestawieniach. Każda partia/ruch decydują za siebie, a takie artykuły są od informowania o wszystkich kandydatach (tak się może wydawać).
Szkoda, że te mniejsze komitety jakoś nie chciały zaistnieć w większej koalicji. Na przykład Zieloni 2004/PPS walcżą o ten sam elektorat co część kandydatów z komitetu Europa Plus Twój Ruch. W jedności jest siła, a nie w ambicjonalnych podziałach i dlatego poprę Roberta Kwiatkowskiego z E+TR.
Bardzo niemiło, że pomija się zupełnie kandydatki i kandydatów mniejszych komitetów. Póki co, nie wiadomo kto się zarejestruje i kto będzie startował. Zieloni na przykład na pierwszym miejscu wystawiają Ewę Miszczuk z PPSu, która jest znaną działaczką społeczną, radną miejską. Nie skreślajcie takich ludzi na samym początku ;c.
PS. Można to sprawdzić na stronie zielonych, na pewno są znane też jedynki innych komitetów, jak chociażby Demokracji Bezpośredniej.