Przedmałżeńskie nauki z... policją
Co zrobić , gdy za ścianą słyszymy odgłosy kłótni, lub płacz bitego dziecka? Legniccy policjanci uczą młodych ludzi odpowiednich zachowań podczas nauk przedślubnych. Eksperyment prewencji w Kościele zyskuje aprobatę Kurii i cieszy się coraz większym zainteresowaniem kandydatów na małżonków.
Ksiądz Józef Borowski, kapelan legnickiej policji od wielu lat stara się, by w jego parafii wierni byli jak najlepiej przygotowani do założenia rodziny. Dlatego już od dawna nauki przedmałżeńskie to nie tylko spotkanie z duchownym:
- Byli także prawnicy, psychologowie, pedagodzy żeby maksymalnie poszerzyć spektrum wiadomości dla tych młodych ludzi. W rolę wykładowców wcielili się nawet specjaliści od uzależnień. I tak zrodził się pomysł włączenia do cyklu szkoleń spotkania z policjantem. Wielu młodych ludzi na takie nauki jest w stanie dojeżdżać nawet z innych parafii.
Posłuchaj:
Udział w przedmałżeńskich spotkaniach z policjantem jest dobrowolny. Prowadzą je funkcjonariusze odpowiedzialni wyłącznie za prewencję.
Nadkomisarz Anna Farmas-Czerwińska podkreśla, że czasem dopiero podczas nauk przedmałżeńskie w wydaniu policyjnym młodzi ludzie uświadamiają sobie swoje prawa i obowiązki: - Ty masz prawo się bronić. Ty masz prawo powiadomić kogoś, kto ci pomoże. Ty masz prawo nie godzić się, że jesteś bita. Ty masz prawo nie godzić się na seks z własnym mężem - jeśli nie masz na to ochoty. I o tym właśnie rozmawiamy. Uświadamiamy, że w takich sytuacjach, przemocy domowej, policja ma wypracowany algorytm postępowania.
Rzecznik legnickiej Kurii zapewnia, że tego typu zajęcia są dopracowane we wszystkich szczegółach.
Malwina i Rafał 7 czerwca biorą ślub i są jedną z ostatnich par, którą ominęło spotkanie z funkcjonariuszem: - To wywołało u mnie pewną ciekawość: co jeszcze mogłabym się dowiedzieć od tego policjanta? Myślę, że to mogłoby być dość ciekawe. Dlaczego nie? Zależy co by nam ten policjant powiedział. Jeżeli miałby mówić o tym, że coś złego dzieje się za ścianą i powinnyśmy zareagować, czyli frazesy, to nie jest dobry moment ani miejsce na to, aby się o takich rzeczach dowiadywać.
Zajęcia z kandydatami na małżonków prowadzą policyjni eksperci z zakresu prewencji. Większość zajęć organizowanych do tej pory jedynie w ramach pilotażu trzeba było wydłużyć - na prośbę narzeczonych.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.