Nie szczepisz? Mogą odebrać dziecko!
Pierwsze dwie szczepionki dziecko powinno przyjąć w ciągu 24 godzin od chwili narodzin.
Kiedyś nikt nawet o to nie pytał matki. Noworodek dostawał zastrzyki i o podaniu preparatu rodzice czasem dowiadywali się z karty przy wypisie.
Te czasy mamy za sobą. Teraz rodzice muszą wyrazić zgodę. I coraz częściej matki lub ojcowie mówią "Nie". Okazuje się, że konsekwencją takiego sprzeciwu może być... pozbawienie praw rodzicielskich:
W ubiegłym roku tylko na terenie powiatu legnickiego rodzice prawie 70 noworodków sprzeciwili się podania jakiejkolwiek szczepionki swojemu dziecku.
Powody były różne: przekonania religijne, chęć życia w zgodzie z naturą, obawy przed komplikacjami.
Doktor Andrzej Hap, wicedyrektor legnickiego szpitala i szef pogotowia ratunkowego uważa, że liczba wszystkich osób niezaszczepionych jest już tak duża, że nie wolno jej bagatelizować.
PRZECZYTAJ TEŻ: Bezpłatne szczepienia dla noworodków w gminie Rudna
Dyrektor legnickiej stacji sanitarno epidemiologicznej przyznaje, że do tej pory starał się tłumaczyć rodzicom negatywne skutki niepodania szczepionki. Skoro jednak liczba takich przypadków sukcesywnie rośnie, to zamierza skorzystać z możliwości, jakie daje mu prawo.
Służby wojewody wydały pierwszy w historii powiatu legnickiego nakaz bezwzględnego zaszczepienia dziecka. Jeśli rodzice nie dostosują się do polecenia, przed sądem rozpocznie się proces o pozbawienie lub ograniczenie praw rodzicielskich.
Komentuje Filip Marczyński: Zarzucali mi antyszczepionkowcy, że powinienem być w audycji neutralny.Nie. Nie powinienem, nie w tym przypadku. Nie będę neutralny, gdy chodzi o wybór: znachor czy lekarz. Nie będę neutralny, gdy mnie zapytają: lekarstwo, czy napar z piór czarnego kruka. Nie będę neutralny, gdy chodzi o wybór: szczepić, czy nie szczepić. 99% lekarzy nie ma wątpliwości. Tak, wiem, są dyżurni dr Jaśkowski i prof. Majewska, oni są przeciw. |
W Polsce wszystkie dzieci są objęte obowiązkowymi szczepieniami według tzw. kalendarza szczepień
Pierwsza doba po urodzeniu
Wirusowe zapalenie wątroby typu B, domięśniowo I dawka. Gruźlica - śródskórnie. Oba szczepienia wykonuje się jednocześnie. Jeśli niemożliwe jest zaszczepienie dziecka w 1. dobie, należy je wykonać przed wypisaniem niemowlęcia z oddziału noworodkowego
Drugi miesiąc życia (7-8 tydzień)
WZW typu B, domięśniowo - II dawka. Błonica, tężec, krztusiec, podskórnie lub domięśniowo - I dawka
Zakażenie Haemophilus influenzae typu B, domięśniowo lub podskórnie - I dawka
3-4 miesiąc życia
6-8 tygodni po poprzednim szczepieniu. Błonica, tężec, krztusiec, podskórnie lub domięśniowo II dawka. Poliomyelitis, podskórnie lub domięśniowo, I dawka.
Zakażenia HIB, domięśniowo lub podskórnie, II dawka. Obecnie pierwsze dwie dawki szczepionki przeciw polio podawane są domięśniowo lub podskórnie.
5-6 miesiąc życia
6-8 tygodni po poprzednim szczepieniu
Błonica, tężec, krztusiec, podskórnie lub domięśniowo, III dawka. Poliomyelitis, podskórnie lub domięśniowo, II dawka. Zakażenia HIB, domięśniowo lub podskórnie, III dawka
7. miesiąc życia
WZW typu B, domięśniowo, III dawka
13-14 miesiąc życia
Odra, świnka i różyczka, podskórnie żywą szczepionką skojarzoną, I dawka. Nawet tym dzieciom, które przebyły np. świnkę czy różyczkę można podać szczepionkę skojarzoną, nie wcześniej jednak niż 4 tygodnie po wyzdrowieniu.
16-18 miesiąc życia
Błonica, tężec, krztusiec, podskórnie lub domięśniowo, IV dawka (przypominająca). Poliomyelitis, podskórnie lub domięśniowo, III dawka.
Zakażenia HIB, domięśniowo lub podskórnie IV dawka (przypominająca).
6 rok życia
Przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi (domięśniowo) oraz poliomyelitis, doustnie szczepionką OPV
10 rok życia
Przeciwko odrze, śwince, różyczce – podskórnie żywą szczepionką skojarzoną
14 rok życia
WZW typu B – domięśniowo trzykrotnie w cyklu 0-1-6 miesięcy; błonicy, tężcowi – podskórnie lub domięśniowo szczepionką Td
19 rok życia lub ostatni rok nauki w szkole
Przeciwko błonicy, tężcowi – podskórnie lub domięśniowo szczepionką Td
żródło: Program Szczepień Ochronnych na rok 2014 na stronie Ministerstwa Zdrowia
zdjęcie: Mariusz Ch./Wikipedia
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.