Prezydent donosi na byłego zastępcę
Prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła zawiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez swojego byłego zastępcę Huberta Papaja.
Radio Wrocław dotarło do dokumentu, który trafił do organów ścigania. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że Papaj to bliski współpracownik szefa PO w regionie Jacka Protasiewicza. Działacz jest na liście kandydatów PO do Parlamentu Europejskiego z okręgu dolnośląsko - opolskiego.
Z zawiadomienia wynika, że Hubert Papaj miał dopuścić się przekroczenia uprawnień - chodzi o uchwałę dotyczącą bonifikaty od opłat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności dla mieszkańców Jeleniej Góry. Zapis dotyczący tego, że to zainteresowani będą ponosili koszty sporządzenia wycen został uchylony przez Naczelny Sąd Administracyjny.
Tymczasem Jelenia Góra w ciągu ostatnich dwóch lat te opłaty pobierała - mieszkańcy zapłacili w sumie ponad 100 tys. zł. Z dokumentu wynika, że decyzje w tej sprawie wydawał ówczesny wiceprezydent Hubert Papaj. Miał tym samym narazić i mieszkańców i budżet Jeleniej Góry na straty. Stąd zawiadomienie do prokuratury.
Hubert Papaj odrzuca zarzuty, że miał narazić na straty mieszkańców Jeleniej Góry i samo miasto.
- Zarzuty, że naraziłem miasto i mieszkańców na straty są tylko po to, by mnie zdyskredytować jako kandydata do Parlamentu Europejskiego - mówi Hubert Papaj.
Jak podkreśla, podpisywał decyzje dla mieszkańców w sprawie przekształcenia umów dzierżawy wieczystej na własność zgodnie z uchwałą rady miasta, a ta zdecydowała, że za wyceny nieruchomości mają płacić mieszkańcy.
Sąd później uchylił ten zapis, ale Papaj podkreśla, że w czasie wydawania decyzji nie łamał prawa.
Oświadczenie w sprawie złożenia zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 231 kk Podstawą złożenia zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez funkcjonariusza publicznego była przeprowadzona analiza dokumentacji dotyczącej udzielania bonifikaty od opłat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości stanowiących własność Miasta Jelenia Góra. Wojewoda Dolnośląski Rozstrzygnięciem Nadzorczym z dnia 17 czerwca 2011 roku, uchylił zapis §3 Uchwały Rady Miejskiej Jeleniej Góry z dnia 24 maja 2011 roku (Nr. 82.XII.2011). Mimo, że Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 5 kwietnia 2012 oddalił skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 20 października 2011 roku, w dalszym ciągu wnioskodawcy ponosili koszty sporządzania operatu szacunkowego oraz inwentaryzacji. Wewnętrzne postępowanie wyjaśniające wykazało przekroczenie uprawnień przez Pierwszego Zastępcę Prezydenta Miasta, które w opisanym przypadku leżą w kompetencji Rady Miejskiej Jeleniej Góry. Nieuprawnione ponoszenie kosztów przez wnioskodawców naraziło na szkodę mieszkańców Jeleniej Góry, jak również budżet Miasta. Biorąc powyższe pod uwagę Prezydent Miasta Marcin Zawiła podjął decyzję o zawiadomieniu prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przewidzianego w art. 231 kk przez swojego ówczesnego zastępcę Pana Huberta Papaja. Jednocześnie Prezydent Miasta polecił podległym służbom sporządzenie szczegółowego zestawienia osób, tytułem zwrotu nienależnie poniesionych kosztów w odpowiedniej wysokości. |
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.