NEFROTEST

Radio Wrocław | Utworzono: 2014-03-04 15:53 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
NEFROTEST  -

W niedzielę poprzedzającą Światowy Dzień Nerek (9 marca 2014 r.) będzie można wykonać bezpłatne, proste badania krwi pod kątem chorób nerek.  By wziąć udział w akcji trzeba mieć ukończone 60 lat i wcześniej zarejestrować się telefonicznie. Akcja jest częścią ogólnopolskiej kampanii NEFROTEST, organizowanej przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Fresenius Nephrocare Polska. Kampania we Wrocławiu będzie największą z dotychczasowych, bo odbywać się będzie jednocześnie we wszystkich trzech Centrach Dializ Fresenius. Organizatorzy chcą przebadać 20 tysięcy osób.

Wsparcia dla akcji na terenie całego kraju udzieliła Pani Anna Komorowska – Małżonka Prezydenta RP. Natomiast na szczeblu lokalnym badania swoim patronatem objęli: Ksiądz Arcybiskup Józef Kupny – Metropolita Wrocławski, Aleksander Marek Skorupa – Wojewoda Dolnośląski, Rafał Jurkowlaniec – Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Roman Potocki – Starosta Powiatu Wrocławskiego, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego oraz Aktywne Centrum Zdrowia we Wrocławiu. Patronat naukowy nad akcją sprawują: prof. Marian Klinger - Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii oraz prof. Magdalena Krajewska, Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii.

„Zachęcam do badań wszystkich sześćdziesięciolatków, a szczególnie osoby z grup ryzyka, czyli chorych na cukrzycę i nadciśnienie. Wczesne wykrycie schorzenia jest kluczem do skutecznej terapii. Zastosowanie właściwego leczenia pozwala przywrócić zdrowie większości pacjentów” – mówi prof. Marian Klinger, Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii. „Badanie poziomu kreatyniny i oznaczenie e-GFR we krwi pacjenta pokazują nam, najprościej mówiąc, stopień sprawności jego nerek. To dobry i nieinwazyjny sposób na badania przesiewowe” – dodaje prof. Magdalena Krajewska, Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii.

Szacunkowo, w Polsce problemy z nerkami ma ponad 4 miliony osób. Większość z nich nie jest tego świadoma. „Nerki są filtrem organizmu. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy jak ważne jest prawidłowe funkcjonowanie tego organu. Zdarza się, że choroby nerek rozwijają się skrycie nawet przez 20 lat. Problemy często odkrywa się przy okazji innych badań, jednak wtedy często jest już za późno. Pacjent trafia wówczas na dializę, bądź czeka w kolejce na przeszczep. Jednak nie musi tak być. Wystarczy raz roku zrobić podstawowe badania moczu i krwi”- tłumaczy dr Maria Stanek-Piotrowska, Dyrektor Centrum Dializ Fresenius przy ul. Wejherowskiej we Wrocławiu. Szczególnie uważać powinny osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie czy schorzenia układu krążenia (pacjenci po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą). Profilaktyczne badania zalecane są też tym, którzy mają w swojej rodzinie osoby chore na nerki, czy też ukończyły 65 lat. W takim wypadku należy badać się co roku.

Celem kampanii NEFROTEST jest zwrócenie uwagi na nerki. Na to, jak ważną rolę odgrywają w naszym organizmie. „Same badania, to moment kulminacyjny kampanii. Oczywiście ważne, aby przebadać jak największą liczbę osób, ale nie chcemy na tym poprzestać. Najważniejsze, by wyczulić społeczeństwo na problem chorób nerek. Będziemy kłaść duży nacisk na samą kampanię informacyjną prowadzoną w mediach i przy pomocy naszych własnych materiałów” - tłumaczy Dariusz Aksamit, prezes Nefron Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska.

Aby przebadać krew w dniu rozpoczęcia kampanii NEFROTEST trzeba pamiętać o wcześniejszej rejestracji. „Będziemy rejestrować na konkretną godzinę. Pacjentom pozwoli to uniknąć czekania w kolejce, a nam umożliwi sprawne przeprowadzenie akcji” - mówi Ewa Frątczak, pielęgniarka oddziałowa Centrum Dializ Fresenius we Wrocławiu. Chętni będą mogli zarejestrować się 4 i 5 marca dzwoniąc pod numer telefonu: 616 663 909. Przy rejestracji wymagane będzie podanie numeru PESEL. Trzeba także pamiętać, że na badania mogą zapisać się tylko osoby od 60. roku życia. Badania będą odbywać się jednocześnie w trzech stacjach dializ sieci Fresenius- przy ul. Wejherowskiej 28, Koszarowej 5 oraz Nenckiego 61. Przygotowanych jest 2 tysiące miejsc na badania. Kolejnych ok. 18 tysięcy skierowań na darmowe badania, dla osób, które ukończyły 60. rok życia, trafi do lekarzy rodzinnych, aptek, parafii oraz osób, instytucji i mediów patronujących akcji.

Wrocław to 38. miasto na mapie Polski, gdzie odbywa się kampania NEFROTEST. Od zainaugurowania akcji w 2010 roku, przebadaliśmy ponad 25 tysięcy osób. Prawie zawsze jest dużo więcej chętnych niż dostępnych na badanie miejsc. Pacjenci, których wyniki nie mieściły się w normach zostali skierowani na dalszą diagnostykę. Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja skupiająca operatorów stacji dializ w Polsce) oraz Fresenius Nephrocare Polska.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.