Kaloryfer zamiast pieca. Opłaci się?

Andrzej Andrzejewski | Utworzono: 2014-02-16 12:47 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Kaloryfer zamiast pieca. Opłaci się? - fot. archiwum prw.pl
fot. archiwum prw.pl

Urzędnicy z tamtejszego Ratusza obiecują zwrot połowy poniesionych kosztów dla każdego, kto zdecyduje się zamienić piece węglowe na centralne ogrzewanie zasilane gazem. Arkadiusz Rodak, rzecznik prezydenta Miasta podkreśla, że chodzi o inwestycje realizowane w latach 2011 - 2018.

- Chodzi o to, aby likwidować tzw. niską emisję. W czasie ogrzewczym, zimą, kiedy korzystamy z pieców - szczególnie tych pieców opalanych węglem, koksem, paliwem stałym - do powietrza dostaje się ogromna ilość pyłów zawieszonych. Zanieczyszczenie powietrza w tym czasie zwiększa się parokrotnie.

Zainteresowani mieszkańcy Legnicy, aby otrzymać zwrot połowy kosztów poniesionych na wymianę pieców, muszą do końca miesiąca wypełnić specjalną ankietę. Można ją znaleźć na stronach internetowych legnickiego Urzędu Miasta.

Palenie w piecach plastikiem, czy innymi śmieciami ciągle jest normą w najbiedniejszych dzielnicach miasta. Choć inspektorzy ochrony środowiska ostrzegają.

Będzie czystsze powietrze nad Dolnym Śląskiem?!

Legnica przystępuje do Programu ograniczenia emisji spalin. Jego celem jest poprawa jakości powietrza przez eliminację pieców na węgiel i koks. Gmina będzie ubiegać się o dofinansowanie programu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Może do niego przystąpić każdy legniczanin, który w tym w latach 2011 - 2018 wykonał albo wykona modernizację pieca. Dzięki temu będzie mógł otrzymać aż 50-procentowy zwrot kosztów.

- W stolicy Dolnego Śląska nie zapadły jeszcze ostateczne rozstrzygnięcia w tej sprawie - powiedziała Radiu Wrocław Julia Wach z magistratu. Program dotacji do wymiany węglowych pieców na ekologiczne jest w przygotowaniu. Nie wiadomo, jakie będą dopłaty. Są plany, by było to minimum 50 proc. kosztów wymiany. Wszystkie informacje na ten temat są umieszczane na stronie bip.um.wroc.pl

Podobna sytuacja jest w Wałbrzychu. Rzeczniczka ratusza Anna Żabska zapewniła nas, że szczegóły dopłat będą znane za kilka tygodni.

Urząd miasta w Jeleniej Górze na swojej stronie internetowej prosi wszystkich zainteresowanych zmianą systemu ogrzewania na ekologiczny do złożenia wstępnej deklaracji. Należy ją złożyć do 15 marca 2014 r. w jeleniogórskim magistracie.

Alicja Mikłaszewicz


Posłuchaj:

Zobacz również:

Wymień swój piec na dotację


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.