Masz działalność? Nie daj się okraść!
Zaczęli wyłudzać pieniądze od osób, które właśnie założyły działalność gospodarczą.
Wysyłają pisma, z których wynika, że trzeba dokonać opłaty (nawet kilkaset złotych), by np. nie zostać skreślonym z ewidencji przedsiębiorców:
Pisma, o których mowa, należy traktować jako ofertę handlową! - ostrzegają specjaliści. Dopisana tam została nawet informacja o tym, że jest to rejestr komercyjny. Dlatego przy jakiejkolwiek wątpliwości, można o wyjaśnienie opłaty zapytać np. ministerstwo gospodarki. Tym bardziej, że od lipca 2013 wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jest BEZPŁATNY - mówi Piotr Gaglik z Urzędu Miasta we Wrocławiu:
"Profesjonaliści" tymczasem informują, że "Opłata jest jednorazowa i obowiązkowa". Dołączają także druki przelewów bankowych np. na 170 zł. - To zwykłe oszustwo - mówi Tadeusz Turski, który jest doświadczonym biznesmenem a mimo to zaskoczyła go jakość odebranych pism:
Różnica może polegać na jednym słowie. Oryginalny i legalny rejestr to Centralna Ewidencja i Informacji o Działalności Gospodarczej. "Profesjonaliści" natomiast tytułują swój rejestr na przykład jako "Centralna Ewidencja Firm i Działalności Gospodarczych".
Grzegorz Miś, powiatowy rzecznik konsumentów
Z doświadczenia powiem, że takie praktyki mogą nosić cechy próby wyłudzenia i jako takie powinny być zgłaszane do organów ścigania. W podobny sposób działają spółki podszywające się pod Monitor Sądowy i Gospodarczy, żądające uiszczenia różnego rodzaju opłat od świeżo zarejestrowanych spółek. Prowadząc działalność gospodarczą powinniśmy być wyczuleni na takie działania i przed uiszczeniem jakiejkolwiek opłaty dokładnie sprawdzić, za co mamy płacić bądź skonsultować się z prawnikiem. Pamiętajmy przy tym, że jako przedsiębiorcy jesteśmy traktowani przez prawo jako profesjonaliści i nie możemy liczyć na taką samą ochronę jak konsumenci. Jeśli zatem już damy się "nabrać" i zapłacimy niepotrzebną opłatę możemy mieć problem z jej odzyskaniem. Nie obejdzie się przy tym bez sądu, przed którym musielibyśmy udowodnić, że zostaliśmy oszukani. |
Wrocławscy urzędnicy proszą, by w razie jakichkolwiek wątpliwości zgłosić się z otrzymanym pismem do biura przy ulicy Zapolskiej. Sprawie przyjrzy się także policja.
KLASYFIKACJA OSZUSTW FINANSOWYCH Clark Rockefeller podbił Manhattan tworząc mit własnej rodziny. Przez trzydzieści lat udawał kuzyna angielskiej królowej i spadkobiercę rodu Rockefellerów. Manierami zdobywał zaufanie najbardziej szanowanych obywateli. Wkrótce sam stał się jednym z nich. Arystokratycznego sposobu bycia nauczył się z telewizyjnego serialu... |
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.