Medycy wiedzą, ale nie powiedzą
Wielkie nadzieje chorych - świat medyczny, a przede wszystkim pacjenci z coraz większym zainteresowaniem przygląda się efektom operacji przeprowadzonych we Wrocławiu.
O eksperymentalnej metodzie leczenia przerwanego rdzenia kręgowego stosowanej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym mówiliśmy przed świętami. Po nowym roku mieliśmy poznać szczegóły programu badawczego. Jednak nie poznamy, bo... najpierw film dokumentalny pokaże o tym brytyjska stacja BBC, dopiero potem lekarze opowiedzą o efektach polskim mediom i usłyszą o tym pacjenci z Polski.
Dyrektor kliniki Piotr Pobrotyn powiedział nam, że pozytywne efekty wszczepienia specjalnie wyhodowanych komórek gleju węchowego (pobieranych z nosa lub z mózgu) do uszkodzonego rdzenia są obserwowane już na kilku przypadkach.
Najbardziej spektakularne efekty zaobserwowano u blisko 40-letniego mężczyzny, który - według nieoficjalnych informacji odzyskuje czucie w nogach. Pacjent był operowany półtora roku temu, cały czas jest intensywnie rehabilitowany.
O efekty programu badawczego zapytaliśmy szefa kliniki neurochirurgii profesora Włodzimierza Jarmundowicza.
Poza mikrofonem dowiedzieliśmy się, że szpital umówił się z telewizją BBC, że ta nie wyemituje swojego materiału zanim naukowcy nie opublikują swoich badań. Ma to się stać w ciągu kilku miesięcy.
- Do tej pory nikt nie dowie się niczego więcej - potwierdził to w rozmowie telefonicznej jeden z koordynatorów projektu badawczego doktor Paweł Tabakow.
Udało się nam dotrzeć do pacjenta, u którego zaobserwowano najbardziej spektakularne efekty, chory nawet zgodził się na spotkanie i rozmowę, ale zastrzegł, że nie może nic powiedzieć bez zgody lekarza - a takiej nie ma.
O ocenę sytuacji poprosiliśmy medioznawcę z Uniwersytetu Wrocławskiego Adama Szynola.
Podobnego zdania jest rektor uczelni Marek Ziętek.
Dziś pacjentom pozostaje czekać na ukazanie się pracy naukowej dotyczącej badań prowadzonych przez wrocławskich lekarzy, ma to się stać w ciągu kilku miesięcy.
Badania prowadzone są przez wrocławskich lekarzy i naukowców od 2002 roku, od dwóch lat uczestniczą w nich także medycy z Londynu.
Elżbieta Osowicz: Najpierw BBC, potem cała reszta Decyzja lekarzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu budzi spore kontrowersje. Neurochirurdzy spotkali się z brytyjskimi dziennikarzami, opowiedzieli ze szczegółami o być może przełomowych efektach leczenia przerwanego rdzenia kręgowego, po czym nabrali wody w usta. Do tego polityka informacyjna szpitala i pracujących w nim medyków jest niespójna. Dyrekcja placówki zapowiada konferencję prasową, a lekarze..... milczą. Nie zgadzają się na spotkanie z polskimi dziennikarzami. Z jednej strony tłumaczą, że teraz najważniejsze jest opublikowanie pracy naukowej dotyczącej programu badawczego i mają umowę z BBC, że ta nie wyemituje programu wcześniej, z drugiej strony nie ukrywają, że tylko BBC jest w stanie zapewnić im światowy rozgłos. Jeden z lekarzy przyznaje nawet, że warunkiem zrealizowania godzinnego filmu dokumentalnego dla programu Panorama było prawo pierwszeństwa do poinformowania o tym fakcie. I tu właśnie rodzą się największe wątpliwości, bo o ile zrozumiałe jest, że badacze czekają z ogłaszaniem ewentualnego sukcesu na publikacje naukowe i zweryfikowanie tych rewelacji, to dawanie pierwszeństwa stacji brytyjskiej jest co najmniej dziwne. Operacje i badania są prowadzone w polskim PUBLICZNYM szpitalu, do tego przez wiele lat program był finansowany z rządowych pieniędzy (teraz naukowcy korzystają z unijnego wsparcia). Nic mi nie wiadomo o tym żeby brytyjska stacja telewizyjna współfinansowała badania. I chociaż specjalistyczny program Panorama działający pod szyldem BBC to bardzo dobre miejsce na ogłaszanie światu przełomowych wydarzeń medycznych, to ilu pacjentów z Polski ogląda ten program? Oczywiste za to jest, że jeśli szpital zorganizowałby konferencje prasową to w kolejce byłyby wszystkie media polskie i światowe. Pytanie: lepiej powiedzieć jednej stacji czy wszystkim? Zapowiedź która pojawiła się w ostatnich dniach ubiegłego roku wzbudziła ogromne nadzieje u chorych, którzy czekają na przełom. |
Przełomowe wydarzenia w medycynie w 2013:
styczeń 2013:
- Amerykańscy naukowcy wykazali, że możliwe jest odtworzenie - na razie u myszy - komórek słuchowych w uchu wewnętrznym. Całkowicie głuche myszy po leczeniu były w stanie odbierać wiele dźwięków.
luty 2013:
- Dzięki drukarce 3D i specjalnym formom badacze z USA stworzyli sztuczne ucho, które wygląda i funkcjonuje jak prawdziwy narząd.
marzec 2013:
- Udało się wyleczyć dziecko zakażone wirusem HIV. Terapia odbyła się lekami antyretrowirusowymi w USA.
- W Warszawie przeprowadzono pierwszy na świecie udany przeszczep wysp trzustkowych pod śluzówkę żołądka z użyciem endoskopu.
kwiecień 2013:
- W Bostonie stworzono system, który pozwala połączyć ludzki mózg ze szczurzym za pośrednictwem komputera.
maj 2013:
- Międzynarodowy zespół naukowców sklonował metodą Dolly ludzkie zarodki, z których po raz pierwszy można pozyskać komórki macierzyste.
czerwiec 2013:
- Na Wyspach Brytyjskich naukowcy odkryli nową warstwę rogówki pokrywającą przednią część gałki ocznej. Nowo struktura została nazwana warstwą Duy.
- Urodziło się pierwsze dziecko poczęte nową, bezpieczniejszą metodą in vitro. Przed poczęciem matka przyjmowała naturalny hormon, kodowany przez gen KISS-1 - "kisspeptynę", mającą pobudzić jajniki.
lipiec 2013:
- Polscy naukowcy z Łodzi i Krakowa wynaleźli eksperymentalna terapię w plasterkach dla chorych na stwardnienie rozsiane.
- W Japonii wyhodowano w laboratorium trójwymiarowy fragment ludzkiej wątroby.
- Naukowcom w USA udało się zablokować nadmiarowy chromosom, którego obecność jest przyczyną zespołu Downa.
sierpień 2013:
- W Chinach stwierdzono pierwszy przypadek przenoszenia się wirusa tzw. ptasiej grypy H7N9 z człowieka na człowieka.
- Nowy polski standard leczenia ostrych białaczek szpikowych. Metoda zapewnia wyższy odsetek całkowitych remisji i aż o 12 proc. zwiększa odsetek wyleczonych.
- Chirurdzy z Poznania przeprowadzili unikatową na świecie operację rekonstrukcji krtani przy użyciu części uda pacjenta.
listopad 2013:
- Belgijscy chirurdzy opisali nieznane wcześniej więzadło w ludzkim stawie kolanowym.
grudzień 2013:
- Drugi w Polsce całkowity przeszczep twarzy przeprowadził zespół lekarzy w Gliwicach.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.