Wulkany w Jeleniej Górze! (Zdjęcia)
Choć miasto leży na obrzeżu granitowych Karkonoszy, które z wulkanami nie mają nic wspólnego, to jednak kratery sprzed około 300 milionów lat zostały odkryte w okolicach dzielnicy Grabarów. Nie są wielkie, ale zachowały się nawet ślady po ich wybuchach.
Jan Wieczorek, badacz geologicznej przeszłości regionu mówi, że w Jeleniej Górze można bez trudu znaleźć tzw. bomby wulkaniczne, czyli kawałki skał wyrzucone z wulkanu:
By dotrzeć do kraterów wulkanicznych w Jeleniej Górze wystarczy kilkudziesięciominutowy spacer. Znajdują się w okolicach Grabarowa, na północ od obwodnicy Jeleniej Góry w lesie, albo na prywatnych gruntach, ale są łatwo dostępne.
ZOBACZ: Jedyny taki wulkan w Polsce k. Złotoryi
Jan Wieczorek podkreśla, że jeleniogórskie wulkany nie są tak imponujące jak te w okolicach Złotoryi, są jednak dowodem, tak jak żyła bazaltowa w Śnieżnych Kotłach, na aktywność wulkaniczną tej części Dolnego Śląska:
Wieczorek postuluje, by jeleniogórskie wulkany znalazły się na trasach wycieczek, szczególnie szkolnych, bo nie ma tam ani kopalni, ani rezerwatów i właściwie można dotknąć historii geologicznej regionu i własnymi rękami dotknąć bomby wulkanicznej.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.