Rocznica śmierci Ciechowskiego

Dariusz Wieczorkowski | Utworzono: 2013-12-22 15:55 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12

Lider i wokalista zespołu Republika zmarł 22 grudnia 2001 roku w szpitalu na Szaserów w Warszawie w wieku 44 lat. - Był zwyczajnym, kochanym chłopcem. Butnym, bo lubił przewodzić na podwórku - wspomina mama Grzegorza, Helena Ciechowska- Pisał bardzo dużo wierszy, ale próbując je wydać, napotykał na opór. W końcu doszedł do wniosku, że najlepszą metodą na ich "publikację", będzie własna ich prezentacja na scenie w "otoczeniu" muzyki.



(...) Pierwszym poważnym debiutem wierszy Ciechowskiego, gdzie mógł zaprezentować swoją twórczość zarówno jako poeta jak i kompozytor, był występ w warszawskim klubie "Riviera" w 1980 roku. Pokazał się tam jako lider nowej formacji - Republiki. Zespół pod wodzą Ciechowskiego zaprezentował nową jakość w polskiej muzyce rockowej - muzyczną odrębność stylu i interpretacji, a teksty i muzyka Ciechowskiego wyraźnie to podkreślały. Republikę okrzyknięto gwiazdą.

O Ciechowskim, Republice w radiowej Trójce:

- Muzykę traktujemy jako medium, formę przekazu - mówił Grzegorz Ciechowski po wydaniu przez zespół Republika płyty "Republika marzeń". Był rok 1995. Ta data okazała się dla zespołu bardzo ważna.

- To płyta oczyszczająca. Wtedy, w 1995 roku, otworzyła się nowa epoka w twórczości zespołu - opowiada Leszek Biolik, były członek zespołu. - Mimo, że wielu uznaje album za najmniej udany w historii zespołu, to jednak bardzo ważny dla nas longplay - dodaje muzyk.

Według Marka Niedźwieckiego dla zespołu Republika to był czas przełomowy. - Oni nie wiedzieli w którą stronę pójdą, co się będzie dalej działo - mówi dziennikarz.



Nagła śmierć Grzegorza Ciechowskiego przerwała pracę nad wieloma projektami artysty. W 2002 roku na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu odbył się, z udziałem pozostałych członków zespołu, recital zatytułowany Kombinat, w którym laureaci festiwalu wykonywali utwory grupy.



Grzegorza Ciechowskiego wspominali także artyści w trakcie koncertu zorganizowanego przez Radio Wrocław. W Nowym Brzmieniu Republiki autorskie interpretacje i aranżacje przebojów legendarnej grupy Grzegorza Ciechowskiego na naszej scenie zaprezentował m.in. Maciej Maleńczuk i zespół Raz, Dwa, Trzy.

- Raz, Dwa, Trzy odkryło na wrocławskim Nowym Brzmieniu Republiki inne, bardziej sentymentalne znaczenie „Nie pytaj o Polskę”. W grze świateł i przy obracających się na scenie ogromnych biało-czarnych płaszczyznach „Śmierć na pięć” brzmiała jeszcze bardziej tajemniczo niż w oryginalnym wykonaniu.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.