Szkoła wyższa dla gimnazjalistów
Projekt ma być szansą dla najbardziej ambitnych uczniów oraz tych, którzy nie mają możliwości realizowania swoich zdolności w szkole tradycyjnej.
Nastolatki będą się uczyć w tym samym budynku co studenci, tzw. serowcu przy Wybrzeżu Wyspiańskiego. Do ich dyspozycji będzie większość laboratoriów, dlatego edukacja ma się opierać przede wszystkim na praktyce i zdobywaniu doświadczeń.
Uczniowie będą mieli rozbudowaną siatkę godzin z matematyki, fizyki, chemii czy informatyki i zajęcia dodatkowe z nauczycielami akademickimi. Czy nie stracą na tym przedmioty humanistyczne? Dyrektor Alicja Benzar przekonuje, że nie, bo Zespół Szkół Akademickich będzie obowiązywała taka sama podstawa programowa jak w innych placówkach.
W sześciu klasach będzie się uczyło łącznie około 150 osób. Zainteresowanie jest duże, choć rodzice potencjalnych uczniów przyznają, że mają pewne obawy. Lekcje będą się odbywały na wydzielonym piętrze, ale szatnia, klatka schodowa, wejście, czy stołówka będą wspólne. Dyrektor placówki Alicja Benzar zapewnia jednak, że młodsze dzieci będą bezpieczne, bo porządku pilnuje straż Politechniki i nauczyciele. Obiekt jest także monitorowany.
Uczelnia liczy, że przyciągnie najlepszych w regionie, ale wykładowca Janusz Górniak, obawia się, że aby się to udało musi minąć kilka lat:
Zespół Szkół Akademickich będzie bezpłatny. Pierwszy etap rekrutacji ruszy w lutym. W przyszłym tygodniu zostaną natomiast uruchomione dwie strony internetowe, na których znajdziemy wszystkie szczegóły: www.gimnazjum.pwr.edu.pl i www.liceum.pwr.edu.pl
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.