"To się nie nadaje nawet do muzeum"
W całej sprawie chodzi o zestawy komputerowe, które miały posłużyć do stworzenia ogólnopolskiego systemu teleinformatycznego pl.ID.
"Należy stawiać obywatela w centrum tego, co robi dla niego administracja. To państwo jest dla obywatela, a nie obywatel dla państwa" - czytamy tymczasem na stronie internetowej MSW.
Jak to wygląda w praktyce? Według urzędników z Lubina fatalnie. Dwa lata temu w ramach tego projektu do lubińskiego magistratu dotarło 25 zestawów komputerowych.
Zdaniem Jacka Mamińskiego, rzecznika urzędu nie nadają się one nawet do muzeum:
Mamiński podkreśla, że np. biorąc pod uwagę ceny tonerów do nadesłanych modeli drukarek, taniej wyszłoby zlecenie drukowania dokumentów w prywatnej firmie:
Całkowite nakłady inwestycyjne programu pl.ID wynoszą 294 026 962 zł brutto i są rozłożone na lata 2009 – 2015. Pieniądze w całości wyłożyła Unia Europejska.
Jak sprawę komentuje MSW? Rzecznik resortu Paweł Majcher odpowiada Radiu Wrocław: - Sprzęt mógł i może być wykorzystywany na potrzeby ewidencji ludności, wydawania dowodów osobistych i rejestracji stanu cywilnego. Będzie również wykorzystywany na potrzeby systemu rejestrów państwowych po jego uruchomieniu w 2015 r.
Majcher podkreśla też, że: - Sprzęt brały gminy, które były nim zainteresowane. Nie było takiego obowiązku, a mimo to większość gmin go przyjęła i na nim pracuje - wyjaśnia rzecznik i dodaje, że są również i takie gminy, które wykonują te zadania na sprzęcie własnym.
Samorządowcy z Lubina zdecydowali się jednak na zwrot wszystkich zestawów komputerowych przysłanych przez ministerstwo. Dziś rano urządzenia przejęła już firma kurierska. Łącznie jest to 25 komputerów, 25 drukarek i drobniejsze urządzenia peryferyjne - niemal wszystkie jeszcze w fabrycznych opakowaniach.
Część mieszkańców Lubina uważa, że odsyłanie sprzętu to nie jest dobry pomysł. Jeśli faktycznie nie nadaje się do użytku (czego MSW nie potwierdza), można go przekazać np. domom dziecka:
A tu jeszcze inny fragment informacji ze strony MSW:
Dzięki systemowi pl.ID w każdym urzędzie w kraju będą obowiązywać te same procesy. Ponadto powstanie System Rejestrów Państwowych, w którym znajdą się najważniejsze dane, m.in.: PESEL, rejestr dowodów osobistych, akty stanu cywilnego. Koniec z dublowaniem informacji, dostarczaniem wielu dokumentów – urzędnik sam znajdzie potrzebne informacje w systemie.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.