Spór o teren dworca PKS (List)
Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia komentuje projekt planu miejscowego na terenie obecnego dworca PKS.W lutym tego roku nasi członkowie,
Aleksandra Zienkiewicz i Mateusz Kokoszkiewicz, złożyli wnioski do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic Suchej i Dyrekcyjnej. Prezydent Dutkiewicz jedynie w części, niewielkiej, uwzględnił postulowane rozwiązania przestrzenno-funkcjonalne, w tym punkt dotyczący opracowania planu w zgodności z interesem publicznym a nie partykularnym.
Podczas trwającego we wrześniu wyłożenia projektu planu do publicznego wglądu zapoznaliśmy się z koncepcją urbanistyczną autorstwa Biura Rozwoju Wrocławia. Projekt wzbudził nasze zaniepokojenie a przewidziany w nim docelowym kształt obecnego terenu dworca PKS nie powinien zostać zaakceptowany. Spełnia oczekiwania inwestora, „zapomina” o mieszkańcach i potrzebie podnoszenia jakości przestrzeni i warunków życia.
Wystąpiliśmy do Prezydenta Dutkiewicza o wprowadzenie wielu zmian w projekcie, w tym takich, które mają służyć:
- zamiast jednego, gigantycznego budynku o skali niespotykanej w śródmieściu Wrocławia (o powierzchni nawet ponad 200 000 metrów kwadratowych) doprowadzenie do wybudowania kilku budynków i w ten sposób zmniejszenie intensywności zabudowy wraz ze stworzeniem siatki ulic handlowych z usługami w parterach,
- wyznaczenie atrakcyjnej przestrzeni publicznej w formie placu miejskiego,
- ograniczenie skali planowanego zmniejszenia powierzchni terenów zieleni, w tym wycięcie wielu drzew,
- zapewnienie należnej ekspozycji budynkowi dyrekcji kolejowej,
- przyjazne i sprawne powiązanie dworca kolejowego z dworcem autobusowym i z postulowanym węzłem przesiadkowym,
- jeśli dworzec autobusowy w podziemiach, to pod warunkiem doświetlenia światłem naturalnym.
Natomiast od Komisji Rozwoju Przestrzennej i Architektury Rady Miejskiej Wrocławia oczekujemy umożliwienia naszym przedstawicielom spotkania z członkami Komisji celem przedstawienia negatywnych skutków wejścia w życie projektu wraz z naszą kontrpropozycją możliwego zagospodarowania terenu. Niedawno otrzymana odpowiedz – że komisja „rozważy” czy spełnić nasz postulat, stawia pod znakiem zapytania deklaracje władz o wsłuchiwaniu się w głosy organizacji pozarządowych i mieszkańców zainteresowanych realizacją swoich obywatelskich uprawnień poprzez bezpośredni kontakt i dialog z radnymi miejskimi.
Równolegle pracujemy nad wizualizacją naszego pomysłu na tak ważne miejsce w centrum miasta. Wkrótce zamieścimy na stronie do porównania z projektem magistratu.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.