Minister straszył Dutkiewicza dymisją
Takie miały by być konsekwencje za problemy "ustawą śmieciową" w mieście.
O sprawie pisał na Facebooku senator Jarosław Obremski (Komitet Wyborczy Wyborców Rafał Dutkiewicz):
"Jakiś czas temu informowałem o tym, że PO żąda specjalnego posiedzenia Rady Miejskiej w sprawie "ustawy śmieciowej", a Wiceminister Środowiska Stanisław Gawłowski zapowiadał dymisję prezydenta i wprowadzenie zarządu komisarycznego we Wrocławiu. Napisałem więc w tej sprawie oświadczenie senatorskie, w którym poprosiłem Pana Wiceministra o przedstawienie ścieżki prawnej i niezbędny czas – harmonogram do ustanowienia komisarza w gminie za niewdrożenie w/w ustawy. Jednocześnie poprosiłem o informacje, jakie działania podjął rząd w sprawie niewdrożenia ustawy przez władze Warszawy" - pisze Jarosław Obremski.
Oto fragment odpowiedzi, którą przekazał mu wiceminister. Odpowiedź, jak podkreśla senator, nie rozwiała wszystkich jego wątpliwości:
„Zgodnie z art. 97 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1998 r. o samorządzie gminnym, w razie nierokującego nadziei na szybką poprawę i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych przez organy gminy, Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej może zawiesić organy gminy i ustanowić zarząd komisaryczny na okres od dwóch lat, nie dłużej jednak niż do wyboru rady oraz wójta na kolejną kadencję. Ustanowienie zarządu komisarycznego może nastąpić po uprzednim przedstawieniu zarzutów organom gminy i wezwaniu ich do niezwłocznego przedłożenia programu poprawy sytuacji gminy.
Należy przy tym pamiętać, iż ustanowienie zarządu komisarycznego stanowi jeden z najsilniejszych środków nadzoru, ingerujący bezpośrednio w samodzielność gminnej wspólnoty samorządowej i zastosowaniu tego instrumentu powinno towarzyszyć pełne przekonanie o wypełnieniu ustawowych przesłanek tym bardziej, iż tego typu rozstrzygnięcia podlegają kontroli sądowo-administracyjnej. Celem wskazania tego typu środka nadzoru było wskazanie możliwej do zastosowania ścieżki postępowania, a także troska o zapewnienie właściwego wdrażania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Resort środowiska nie miał na celu szczególnego traktowania miasta Wrocław, ponieważ wszystkie gminy w Polsce są przedmiotem obserwacji i analizy stanu wdrażania przedmiotowej ustawy.
Ponadto informuję, że Ministerstwo Środowiska jest otwarte na spotkania i inne kontakty z gminami w sprawie dyskusji odnośnie do wdrażania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach”.
Poniżej list Jarosława Obremskiego do Wiceministra Środowiska Stanisława Gawłowskiego w sprawie tzw. "ustawy śmieciowej"
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.