Z sejfu do internetu (ZDJĘCIA)
Uczelnia poszerza swoje zbiory dostępne w internecie. Zwykle najcenniejsze dzieła są wyłączone z powszechnego obiegu, pozostają w zamkniętych magazynach, a nawet w sejfach.
Udostępniane są wąskiemu gronu odbiorców najczęściej jedynie w postaci mikrofilmów w celu ograniczenia możliwości uszkodzenia. Rozwój nowych technologii pozwala na udostępnienie w internecie wysokiej jakości cyfrowych kopii tych dzieł. - Efekty już można oglądać - powiedział nam Adam Żurek z biblioteki:
W ramach projektu, zdigitalizowano już ponad tysiąc rękopisów. Obecny etap ma potrwać do września. Biblioteka dygitalizuje swoje zbiory już od 2005 roku. W program zaangażowała się ostatnio firma IBM.
Najcenniejsze (z powodu wieku, unikatowości lub powiązań ze znanymi postaciami) rękopisy i druki nazywane cymeliami posiadają wyjątkowe znaczenie dla dziedzictwa narodowego. Z tego powodu oryginały tych dzieł, wyłączone z powszechnego czytelniczego obiegu, pozostają w zamkniętych magazynach, a nawet w sejfach.
Do najcenniejszych dzieł należą niewątpliwie rękopisy średniowieczne, inkunabuły (druki wydane do roku 1500 włącznie, w tym Statuta synodalia episcoporum Wratislaviensium wydane drukiem przez Caspara Elyana w 1475 r., zawierające najstarsze teksty drukowane w języku polskim), stare druki (jak Legenda maior de beata Hedwigi, wydana drukiem przez Konrada Baumgartena w 1504 r., czy też wczesne wydania dzieł Lutra, Szekspira itp.).
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.