Zamknięcie wyspy to bezprawie
Po ponad miesiącu od wprowadzenia ograniczenia dostępu do Wyspy Słodowej studenci krytykują politykę władz miasta.
Chodzi o to, że na wyspie od godziny 0.00 do godz. 6.00 nie można przebywać. Obecnie pilnuje jej 6 ochroniarzy, ale system ochrony ma być rozwijany.
Studenci apelują do magistratu o ponownie przeanalizowanie tej sprawy: "Uważamy, że środki przeznaczone na grodzenie tej przestrzeni i jej ochronę, można było spożytkować lepiej - na animację życia kulturalnego w tym miejscu".
Poniżej pełna treść oświadczenia:
"Po ponad miesiącu od wprowadzenia ograniczeń dostępu do Wyspy Słodowej, Samorząd Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego przedstawia swoje podsumowanie. Zakładane przez Gminę Wrocław efekty nie zostały osiągnięte:
- nie zmniejszyła się ilość śmieci na Wyspie Słodowej
- nie zmniejszyła się ( w stosunku do ubiegłego lata) liczba osób korzystających z Wyspy
- nie poprawiło się w znaczący sposób bezpieczeństwo jej użytkowników.
Jedyny efekt zmian to zwiększenie uciążliwości korzystania z Wyspy Słodowej, spowodowany jej zamykaniem na noc.
Ponadto w opinii Samorządu Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego, wprowadzone przez Gminę Wrocław ograniczenia dostępności tej przestrzeni w godzinach nocnych są niezgodne z obowiązującym prawem, a decyzja o jej zamknięciu to bardziej akt bezprawia niż "cywilizowania Wyspy Słodowej".
Z naszą opinią może zgodzić się każdy student Wydziału Prawa, który pozytywnie zakończył letnią sesję egzaminacyjną, gdyż wypływa ona z elementarnej wiedzy prawniczej. Także wrocławianie, którzy na miejsce swojego letniego wypoczynku wybrali np. polskie jeziora, mogą zaobserwować jak szeroki dostęp do akwenów wodnych jest zagwarantowany w polskim prawie. Apelujemy do władz Wrocławia o ponowną analizę tej decyzji i zbadanie jej rzeczywistego wpływu na funkcjonowanie Wyspy Słodowej. Uważamy, że środki przeznaczone na grodzenie tej przestrzeni i jej ochronę, można było spożytkować lepiej - na animację życia kulturalnego w tym miejscu.
Samorząd Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego zabiera zdanie w tej sprawie, gdyż Wyspa Słodowa jest bardzo popularnym miejscem na spędzanie wolnego czasu przez naszych studentów. Wydziały Uniwersytetu Wrocławskiego są bardzo rozproszone, więc nie posiadamy jednego campusu, czy miejsca gdzie możemy wspólnie spędzać czas. Wyspa jest wspólnym mianownikiem dla wszystkich studentów, a w szczególności dla studentów UWr. Wielokrotnie organizowaliśmy także w tym miejscu koncerty juwenaliowe - czujemy, że jesteśmy jednymi z animatorów kulturalnej przestrzeni jaką jest "Słodowa"."
Karol Przywara, przewodniczący Samorządu Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego"
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.