„Fotografia – historia i sztuka”
Można będzie zobaczyć między innymi fotografie takich twórców jak Józef Czechowicz, Jan Bułhak, Witold Romer, Edward Hartwig, Zdzisław Beksiński, Zofia Rydet i Natalia LL.
Kolekcja fotografii ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu jest najstarszą i jednocześnie jedną z najlepszych w kraju. Składa się z ponad 10 tysięcy prac, z czego na wystawę kurator Adam Sobota wybrał 400.
Otwierają ją pierwsze dagerotypy z 1839 r., wśród których jest zrobione przez mikroskop zdjęcie ludzkiej wszy, a zamykają fotografie współczesne na przykład prace Zofii Kulik. Na ekspozycji zaakcentowane będą główne nurty w historii fotografii: będą portrety i pejzaże charakterystyczne dla XIX - wiecznej fotografii zawodowej, przykłady fotografii amatorskiej końca XIX wieku i wynikający z tego nurt piktorializmu, XX- wieczna fotografia awangardowa i neoawangardowa oraz najciekawsze przykłady twórczości dokumentującej życie społeczne. Będzie to także przegląd historycznych i współczesnych technik stosowanych w dziedzinie fotografii. Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog zbiorów będący pierwszą tego rodzaju publikacją w polskim muzealnictwie.
Przy okazji wystawy Muzeum Narodowe organizuje konkurs dla fotografów-amatorów zatytułowany „Fotografia przyszłości”. Chcemy, by uczestnicy inspirując się naszą wystawą pokazującą, to co w fotografii już było, spróbowali odpowiedzieć na pytanie, jak może ona wyglądać w przyszłości.Nagrodą jest aparat firmy Kodak oraz katalogi „Fotografia”.
Patronami medialnymi wystawy są: Gazeta Wyborcza, TVP Kultura, TVP3, Polskie Radio Wrocław, Art&Business, Sztuka.pl, Artinfo, Wirtualna Polska.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.