Noc Muzeów 2013 i Via Cultura
Tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Architektury to wyjątkowa podróż w świat magii ogrodów i najpiękniejszych rezydencji w Polsce.
Naszych gości zapraszamy do obejrzenia imponującej wystawy „Słynne wille Polski” prezentującej niemal sto przykładów dawnej i współczesnej architektury willowej. Ekspozycja jest częścią międzynarodowego projektu „Via Villas - słynne wille Wyszehradu i Słowenii” realizowanego przez Agencję FOIBOS we współpracy z Muzeum Architektury we Wrocławiu. Na wrocławskiej odsłonie wystawy zobaczymy niemal sto wielkoformatowych planszy prezentujących dawne i współczesne fotografie najciekawszych i najbardziej reprezentatywnych przykładów architektury willowej w Polsce. Towarzyszą im plany architektoniczne, dokumenty archiwalne oraz modele wybranych obiektów.
Już o godzinie 16.00, w ramach projektu Via Cultura, zapraszamy na otwarty, uroczysty finisaż wystawy oraz promocję ksiażki-katalogu towarzyszącej wystawie.
Podczas Nocy Muzeów przekonamy się również, jak kiedyś wyglądały najpiękniejsze europejskie ogrody. Kameralna wystawa, towarzysząca projektowi edukacyjnemu „Magia Ogrodów”, zabierze nas w podróż po ”Ogrodach renesansu i baroku w grafice od XVI do XVIII wieku”, na której zobaczymy najpiękniejsze grafiki o tematyce ogrodowej ze zbiorów Muzeum Architektury.
Dzieci i dorosłych zaprosimy do zaprojektowania własnego ogrodu w technice origami. Krótkie warsztaty oraz specjalne tablice z instrukcją wyjaśnią najmłodszym i tym trochę starszym, jak szybko i efektownie stworzyć piękny, papierowy ogród.
Dla miłośników współczesnej architektury przygotowaliśmy pierwszą monograficzną prezentację architektonicznych doświadczeń i osiągnięć jednej z najbardziej aktywnych grup we Wrocławiu, Fabryki Projektowej ArC2. Na wystawie „Zrealizowane. Realizowane. Odrzucone” zobaczymy blisko dwadzieścia projektów ich autorstwa, przedstawionych zarówno w tradycyjnej formie przestrzennej, czyli makiet, jak i przy użyciu nowoczesnych elektronicznych mediów.
Pokażemy też, jak architektura inspiruje inne sztuki na wystawie malarstwa „Dyfuzja. Inspiracje architekturą w malarstwie”, w której udział wzięło ośmioro współczesnych artystów z całej Polski: Karolina Jaklewicz, Maria Kiesner, Anna Kołodziejczyk, Aleksandra Kowalczyk, Aleksander Laszenko, Joanna Pałys, Anna Reinert, Karolina Zdunek.
Zapraszamy również na fotograficzną wystawę Jiri Siguta, jednego z najważniejszych przedstawicieli czeskiej awangardy fotografii konceptualnej.
Na finał przygotowaliśmy dla naszych gości wyjątkowa, muzyczną niespodziankę.
O godzinie 23.00 w kościele wystąpi wrocławski zespół wokalny Ars Cantus z koncertem "Salomone Rossi Il Hebreo – muzyka dworu i synagogi”, poświęconym Salomone Rossiemu - pierwszemu wybitnemu kompozytorowi żydowskiemu działającemu w Mantui w czasach wczesnego baroku. W programie koncertu znajdą się kompozycje Salomone Rossiego pochodzące z unikatowych zbiorów przechowywanych w Bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego. Pierwszy z nich to „Madrigaletti a due e tre voci...” zawierający utwory wokalne z basso continuo i instrumentalnymi ritornelli. Drugi – „Il terzo libro de varie sonate .....” – to zbiór muzyki instrumentalnej – tańców, sonat i sinfonii przeznaczonych na obsadę triową z basso continuo.
Atrakcją koncertu jest synagogalna muzyka liturgiczna ze zbioru Hashirim Asher Lishlomo, wydanego w Wenecji w roku 1622.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.