Zmarł Wielki Mistrz Waloński
W ubiegłym roku został laureatem nagrody Szklarskiej Poręby. Był założycielem Sudeckiego Bractwa Walońskiego.
Od dzieciństwa był związany ze Szklarską Porębą i górami. Uprawiał sport, był absolwentem wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Uczestniczył w giełdach piosenki turystycznej. Stworzył między innymi muzeum Ziemi „Juna”. Miał 71 lat.
Sudeckie Bractwo Walońskie – organizacja powstała w 1999 w Szklarskiej Porębie, nawiązująca do tradycji walońskich na ziemiach polskich i starająca się wypromować Szklarską Porębę na "mineralogiczną stolicę Polski". Członkowie nazywają siebie Walończykami od średniowiecznych specjalistów wytopu metali i górnictwa pochodzących z Walonii. Jej siedzibą jest Chata Walońska położona przy Czeskiej Ścieżce, do której prowadzi czarny szlak. (Wikipedia)
"Pomysł na reaktywację dawnego Bractwa Walońskiego, istniejącego na tym terenie do Wojny 30-letniej, powstał na długo przed oficjalnym założeniem Stowarzyszenia. Pierwszy o Walończykach zaczął mówić Juliusz Naumowicz - Wielki Mistrz Waloński. On z kolei o Bractwie usłyszał od Tadeusza Stecia - wybitnego krajoznawcy, gawędziarza i przewodnika sudeckiego. Steć w latach '60 tych tłumaczył XV - wieczną Wrocławską Księgę Walońską, będącą prawdziwą skarbnica wiedzy o Walonach" - źródło: SzklarskaPoreba.pl
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.