Piknik "Korso Pałacowe" w Lubiążu
Dolny Śląsk naznaczony jest wspaniałymi obiektami architektonicznymi: zamkami, pałacami , kościołami, klasztorami i innymi obiektami o dużej wartości historycznej. W czasie pikników turystyczno-kulturalnych na szlaku cysterskim można zwiedzić wraz z przewodnikiem większe obiekty cysterskie na Dolnym Śląsku i zobaczyć wszystkich pomieszczenia - również i te na co dzień zamknięte. Pikniki stwarzają też okazje do działań artystyczno - promocyjnych gmin, integracji mieszkańców okolicznych województw, są też magnesem ściągającym do tych obiektów turystów z Europy.
Szlak Cysterski jest drugim (po zamkach nad Loarą) tego typu przedsięwzięciem turystycznym w Europie, które kompleksowo promuje i pokazuje wybrane obiekty architektoniczne. Atrakcyjnych pocysterskich obiektów na Dolnym Śląsku jest ponad pięćdziesiąt, a Artystyczna "Jedynka" w roku 2008 zaprosi do sześciu takich miejsc.
W ramach tego cyklu, już od 11 lat, w największym kompleksie pocysterskim w Europie - w Lubiążu koło Wołowa (województwo dolnośląskie) - organizowany jest piknik turystyczny pod nazwą „KORSO PAŁACOWE". W ogromnych korytarzach klasztornych można indywidualnie zwiedzić wystawy: Szlak Cysterski na Dolnym Śląsku, Mosty, porty i infrastruktura techniczna rzeki Odry, Drogi Dolnego Śląska - turystyka i rekreacja XIX i XX wieku, Wrocławiowi dobrze przy Odrze, Nagrobki Śląskie, a także jedną z większych sal - zwaną Jadalnią Opata.
Pprzewodnik - co 30 minut w godz. 10:00 - 17:00 oprowadzi po obiekcie i opowie jego historię. Turyści mogą zobaczyć jedną z najpiękniejszych na świecie barokową „Salę Książęcą", przejść przez zamknięte na co dzień korytarze i cele klasztorne, zobaczyć - niestety zarośnięty trawą - Wirydarz, a także restaurowaną Bibliotekę i oddany niedawno do oglądania Refektarz Letni. Zwiedzanie pocysterskiego obiektu w Lubiążu zakończy się we wnętrzu wspaniałego - nieczynnego niestety - Kościoła NMP.
Po raz drugi będzie też można zajrzeć do przepastnych podziemi pałacowych, mających w sobie, oprócz cysterskich, także drzemiące tajemnice z czasów II wojny światowej. A na dziedzińcu odbędzie się handlowo-rozrywkowy „Piknik Klasztorny" - czyli stoiska z kwiatami, wesołe miasteczko i stoiska handlowe. Dla „ducha" na plenerowej scenie na dziedzińcu wystąpią miejscowe zespoły artystyczne. Finałowym akcentem będzie niedzielny (godz.18:00) „Koncert wiosenny" w Sali Książęcej, w wykonaniu Pawła Kowalskiego na fortepianie i zespołu „Prima Vista". W repertuarze kompozycje W.A.Mozarta i F.Chopina.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.