Trwa wielkie sprzątanie
Kolejne są składane. - Nie wszystkim można pomóc od razu - tłumaczy zastępca burmistrza Bogatyni Jerzy Stachyra.
Siedemnaście poszkodowanych gmin dostało na zasiłki prawie 7,5 miliona złotych. Najbardziej poszkodowani sa mieszkańcy Bogatyni, Markocin i Radomierzyc.
Poszkodowanych jest dużo więcej, uszkodzonych zostało kilkadziesiąt budynków.
- Na razie powodzianie mieszkają w szkole ale trzeba będzie znależć im miejsce do życia - tłumaczy burmistrz Bogatyni Andrzej Grzmielewicz:
Samorządy dostaną dodatkowe pieniądze na wynajem mieszkań dla powodzian. Ma to być tysiac złotych na rodzinę. Powódź w Bogatyni i Zgorzelcu kolejny raz pokazała jakim dramatem są skutki tego, że nie ubezpieczamy nieruchomości.
Niestety czasem wybieramy najtańszy pakiet, który niekoniecznie musi obejmować wszystkie rodzaje szkód. Iwona Skrzypczak, prawnik i dzisiejszy gość Radia Wrocław mówiła, by nie oszczędzać na polisie i nie wybierać najtańszych wariantów:
Szczepienia nie są konieczne - wojewoda dolnośląski odwołuje informacje o tym, że mieszkańcy Bogatyni i innych zalanych terenów powinni się szczepić na dur brzuszny i tężec. Rafał Jurkowlaniec mówił o tym jeszcze wczoraj, ale po konsultacji zmienił zdanie.
Do Bogatyni, Zgorzelca i Radomierzyc jeszcze dziś ma dotrzeć 6 ton żywności i środków czystości. To dary zebrane przez Caritas Polska i Polską Akcję Humanitarną.
- Do powodzi w Bogatyni prędzej czy później musiało dojść - oceniają specjaliści. Zdaniem hydrologa Janusz Żelazińskiego na zalanie miasta zapracowały pokolenia. Jak wyjaśnił, rzeka Miedzianka jest uregulowana, brzeg wybetonowany, a domy stoją zaledwie kilka metrów od wody:
W opinii eksperta domów tuż przy Miedziance nie powinno się odbudowywać, teren należy oddać rzece.
Zobacz również:
Sprawdź, jak pomóc powodzianom?
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.