INTEGRUJĄCY TEATR
Patryk – uczeń drugiej klasy integracyjnego liceum - nerwowo przebiera nogami. Zaraz wchodzisz! Jesteś gotowy? - krzyczą koleżanki. Kiwa głową, że wszystko w porządku. Z okazji Roku Chopinowskiego będzie wcielał się w postać kompozytora. Wszystko byłoby proste, gdyby nie to, że Patryk niedosłyszy – jednak jeśli ktoś tego nie wie, nie zauważy. Na tym właśnie polega magia integracyjnych teatrów. To tylko jeden z licznych przykładów na to, że sztuka może zdziałać cuda.
Przegląd Teatrów Integracyjnych to cykliczna impreza organizowana przez Zespół Szkół Integracyjnych we Wrocławiu już po raz czwarty. Poprzednie edycje skierowane były do dolnośląskich szkół, po raz pierwszy wydarzenie ma charakter ogólnopolski.
Głównym celem przedsięwzięcia jest rozwijanie postaw twórczych, opartych na wzajemnym zrozumieniu i tolerancji. Szerzy ideę integracji, między innymi poprzez rozbudzanie kreatywnej postawy wobec życia. Projekt udowadnia też, że - za pośrednictwem sztuki - młodzież może nie tylko wyrażać własne emocje, ale także poznać i zrozumieć siebie. Podczas prób teatralnych młodzież rozładowuje emocje, a także buduje poczucie własnej wartości i pewności siebie.
Tematyka przedstawień jest różnorodna – co roku podejmowane są inne zagadnienia: od tych poważnych, od których nie można uciec, takich, jak narkotyki czy przemoc, do zdecydowanie lżejszych, wręcz komediowych. Widzowie mogą zetknąć się tu zarówno z klasyką dramatu, jak i z debiutanckimi wariacjami reżyserów. Wielokrotnie młodzi ludzie na scenie pokonują własne bariery, po to, aby każde słowo miało szansę odpowiednio wybrzmieć, a każdy gest jednoznacznie wyrazić emocje. To wszystko nie udałoby się, gdyby nie odwaga i ciężka praca opiekunów teatralnych grup, gdyby nie upór i determinacja młodych, często debiutujących aktorów, a przede wszystkim- gdyby nie wielka miłość do teatru.
W tym roku, 3 kwietnia, na scenicznych deskach Domu Kultury Wrocław – Zachód zostanie zaprezentowanych pięć przedstawień. Pierwsze z nich to „Idea” w reżyserii Pawła Skoniecznego. Sztuka opowiada o miejscu człowieka w ciągu zdarzeń, który nazywamy historią. Grupa z Legnicy pod kierunkiem Lucyny Dawidowicz - Kupeć, przygotowała spektakl - „Cierpienia Młodego Wertera w sentymentalnym uśmiechu.”
Pod kierunkiem Agnieszki Kowal powstało przedstawienie „Osobność Balladyny”, podejmuje ono temat zbrodni, który od zawsze stanowił inspirację dla artystów.
Gimnazjaliści ze Społecznego Gimnazjum „Amigo” zaprezentują „Antygonę” na podstawie utworów: „W Warszawie” Czesława Miłosza i „Antygony” Sofoklesa. Jak sami mówią „Teatr jest dla nich obszarem, w którym mogą pogłębiać własną ekspresję oraz uczyć się trudnej sztuki wyrażania emocji. A sięganie do dramatu antycznego fascynuje ich przez fakt, że od zarania dziejów człowiek przeżywa tę samą tragedię – rozpacza po utracie bliskich z powodu własnej lekkomyślności.”
Przegląd zamknie występ poznańskiej grupy pod kierunkiem Kariny Danielewicz przedstawieniem pantomimicznym – „Na przystanku”. W czasie swojego występu aktorzy spróbują przekonać, że metryka to żadna przeszkoda w drodze po szczęście.
Produkcje obejrzy i skomentuje Rada Ekspertów, w skład której wchodzą między innymi: prof. Anna Kramarczyk – dziekan Wydziału Lalkarskiego PWST, prof. Jacek Radomski – aktor, reżyser, wykładowca PWST, Janusz Jasiński – dyrektor wrocławskiego Teatru Lalek oraz Robert Gawłowski – dyrektor Wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych.
Artystyczny patronat nad Ogólnopolskim Przeglądem Teatrów Integracyjnych objęła wrocławska Filia Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.
Więcej o tym interesującym i ciągłe rozwijającym się projekcie opowie w Radiu Wrocław już w najbliższą sobotę po 13 Mateusz Majewski – jeden z organizatorów integracji przez teatr oraz reżyser Paweł Skonieczny.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.