Powódź na Dolnym Śląsku, 25.05.2010. - relacja
Najświeższe informacje na antenie Radia Wrocław i prw.pl. Skorzystaj także ze specjalnej aplikacji na Iphona.
Masz zdjęcia lub nakręciłeś wideo? Przyślij je do nas: [email protected]. Numer do studia Radia Wrocław: (71) 339 90 60.
Nadesłane materiały publikujemy pod tekstem. Tutaj możesz śledzić stan wody na bieżąco.
25.05.10
14.23 - Fala kulminacyjna opuszcza Dolny Śląsk. W Głogowie trwa jednak ciągła walka z przesiąkającymi wałami. Woda podchodzi też pod niedokończony jeszcze wał w niewielkiej miejscowości Dobrzejowice na granicy województwa.
Odra z lotu ptaka, 24.05.10, fot. Tomasz Gola
Tam przy umocnieniach pracują strażacy i żołnierze. Wspierają ich więźniowie.
12.56 - Powoli stabilizuje się sytuacja na terenach zalanych przez Odrę w okolicach Prochowic. W podtopionych domach ciągle znajduje się jednak kilkadziesiąt osób, które nie zgodziły się na ewakuację.
11.06 - We Wrocławiu rozpoczyna się sprzątanie po wielkiej wodzie. Na Kozanowie woda ciągle stoi, ale można rozpocząć niektóre prace porządkowe - mówi wicperezydent Wojciech Adamski.
Na zalanym osiedlu wciąż bez prądu jest 250-siąt osób, w regionie ponad tysiąc. Oława może być spokojna. Nikt nie chroni Wrocławia kosztem tego miasta - uspokajał dziś wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec. Wczoraj około setka mieszkańców Oławy wyszła na ulice miasta twierdząc, że woda opada tak wolno bo zamknięto śluzy wrocławskiego węzła wodnego. Sztab kryzysowy zapewnił, że tak nie jest.
Odra z lotu ptaka, 24.05.10, fot. Tomasz Gola
09.58 - Powódź z pewnością odczują dolnośląscy rolnicy. Według specjalistów zbiory w tym roku na terenach dotkniętych wielką wodą mogą być nawet dwa razy mniejsze. Za rok powinno być już dużo lepiej - mówi profesor Andrzej Kotecki z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Profesor Kotecki dodaje, że nieodczuwalna dla upraw będzie tylko woda, która opadnie po dwóch - trzech dniach.
08.42 - Wały na Odrze w Głogowie na razie wytrzymują falę kulminacyjną. Przy umocnieniach nadal pracują żołnierze, strażacy i mieszkańcy. Wczoraj sztab kryzysowy przyglądał się sytuacji z wojskowych śmigłowców. Wysoka woda zagraża też kilku powiatom, w tym średzkiemu, legnickiemu, lubińskiemu i górowskiemu.
W gminach Miękinia, Środa Ślaska i Malczyce wały na całej długości są nasiąknięte. Są one cały czas wzmacniane folią i geowłókniną. Na razie strażakom i mieszkańcom udało się obronić najbardziej zagrożone miejscowości - Rzeczyca, Brodno i Zakrzów. Nadal bardzo groźna jest rzeka Widawa. Mieszkańcy podwrocławskiego Szymanowa starają się za wszelką cenę nie dopuścić do przerwania bardzo nasiąkniętych już wałów przeciwpowodziowych.
Odra z lotu ptaka, 24.05.10, fot. Tomasz Gola
07.32 - W tej chwili stan rzeki, jaki wskazują wodowskazy w tym mieście, to 684 cm. Do obrony wałów w Głogowie skierowano potężne siły i środki, w tym wojsko. Kilkudziesięciu żołnierzy dogląda i zabezpiecza remontowany odcinek wału, o który służby kryzysowe najbardziej się boją.
W sumie w akcji odpierania naporu Odry w całym mieście pomaga kilkuset żołnierzy, strażacy oraz głogowianie.
06.15 - Władze i mieszkańcy Oławy zaniepokojeni. Twierdzą, że opadanie wody na tym terenie przebiega zadziwiająco wolno w porównaniu chociażby z Brzegiem czy Wrocławiem. Władze Oławy uważają, że powodem tej sytuacji jest zamykanie śluz wrocławskiego węzła wodnego po to, by chronić stolicę Dolnego Śląska. Tymczasem wały w Oławie są już bardzo podmyte i nasiąknięte wodą. Wczoraj do późnego wieczora 300 osób wzmacniało je, układając worki z piaskiem. Ciśnienie jest jednak tak duże, że wypycha wody gruntowe.
Burmistrz Franciszek Październik zaalarmował Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego i otrzymał wyjaśnienia. Sztab kryzysowy, który obradował wieczorem w Urzędzie Wojewódzkim, zdecydowanie zaprzeczył podejrzeniom władz i mieszkańców Oławy. Jego przedstawiciele tłumaczą, że powodem utrzymywania się stanu wody w Oławie jest jej odpływ z polderu Lipki-Oława.
Zobacz także:
- Kozanów na mapie: wideo i zdjęcia
- mapę zalanych terenów w całej Polsce
- Odrę z komina Kogeneracji SA
- Trestno i okolice w serwisie Google Maps
- Powódź na Dolnym Śląsku, 23.05.10 - relacja
- Wielka woda na Dolnym Śląsku, 22.05.10 - relacja
- Wielka woda na Dolnym Śląsku, 21.05.10 - relacja
- Wielka woda na Dolnym Śląsku, 20.05.10 - relacja
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.