Inwigilacja środowisk naukowych i dziennikarskich przez aparat bezpieczeństwa PRL-u

Marianna Kasperczyk, | Utworzono: 2008-11-18 12:58 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Inwigilacja środowisk naukowych i dziennikarskich przez aparat bezpieczeństwa PRL-u -
Inwigilacja środowisk naukowych i dziennikarskich przez aparat bezpieczeństwa PRL-u - 0
Inwigilacja środowisk naukowych i dziennikarskich przez aparat bezpieczeństwa PRL-u - 1
Inwigilacja środowisk naukowych i dziennikarskich przez aparat bezpieczeństwa PRL-u - 2

Podczas konferencji, która odbędzie się w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego (ul. Szewska 49) oraz w Dolnośląskiej Szkole Wyższej (aula Wydziału Nauk Pedagogicznych, ul. Strzegomska 55) zostanie zaprezentowanych około 40 referatów poruszających tematykę inwigilacji środowisk naukowych i dziennikarskich przez aparat bezpieczeństwa. Naukowcy oraz dziennikarze wezmą również udział w panelach dyskusyjnych, które podsumują kilkudniowe obrady.

Celem konferencji jest przedstawienie mechanizmów działalności aparatu władzy, w tym Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa, wobec dwóch niezmiernie ważnych dla niego środowisk, mających kształtować i formować społeczeństwo socjalistyczne. Do udziału w konferencji zaproszono historyków, prasoznawców, dziennikarzy. Ludzi, którzy nie tylko zawodowo interesują się tą tematyką, ale w wielu wypadkach do dziś aktywnie zajmują się dziennikarstwem czy uczestniczą w kształceniu akademickim.

W ramach konferencji odbędą się dwa panele dyskusyjne dotyczące dziennikarzy i naukowców w okresie PRL.

Pierwszy, poświęcony dziennikarzom i ich kontaktom z władzami komunistycznej Polski, poprowadzi nasz redakcyjny kolega - Leszek Budrewicz.

W drugim, poświęconym środowisku naukowemu i jego uwikłaniu w Polskę Ludową, udział zapowiedzieli m.in. prof. Andrzej Chojnowski, prof. Andrzej Chwalba, prof. Piotr Franaszek, prof. Andrzej Nowak.

Przed otwarciem konferencji (w dniu 19 listopada br.) o godz. 10.30 Prezes IPN wygłosi wykład dla studentów i kadry naukowej. Prelekcja „historycy o PRL-u, historycy w PRL-u" odbędzie się w audytorium Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego (ul. Szewska 49).

Wszystkie spotkania mają charakter otwarty!


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.