Zdjęcia w Radiu Wrocław
Autor urodził się w 1955 r. Mieszkał w Wilkanowie, skąd latem 1979 roku wyruszył autostopem do Gdańska.
– Spodobało mi się tam, wróciłem na Dolny Śląsk, zwolniłem się z pracy i pojechałem do Gdańska. Tak po prostu. Zatrudniłem się w Stoczni Gdańskiej, jako stolarz. Gdy człowiek jest młody ma fantazję i nie boi się takich wyzwań – tłumaczy swoją decyzję.
Zaimponował mu rozmach stoczni, olbrzymie dźwigi, kadłuby statków, poza tym w latach siedemdziesiątych Radio Wolna Europa zawsze podawało, że tam coś się dzieje. Chciał być blisko tych wydarzeń. Zamieszkał w hotelu robotniczym. Podjął pracę, jako stolarz w stoczni. Był świadkiem i uczestnikiem demonstracji w dniu 18.12.1979, a potem strajków sierpniowych. Wtedy spontanicznie postanowił utrwalić strajki własnym aparatem:
- Była duża akcja ulotkowa. Po statkach były porozklejane ulotki wzywające do obrony Anny Walentynowicz. Po prostu wyrwałem się ze stoczni, pobiegłem do hotelu, chwyciłem aparat i zacząłem fotografować – wspomina.
Na swoich fotografiach utrwalił sierpniowe strajki, wprowadzenie stanu wojennego, oblężenie stoczni przez wojsko i ZOMO oraz czas po zniesieniu stanu wojennego w Gdańsku. Po kilku latach pobytu na Wybrzeżu wrócił w rodzinne strony. Obecnie mieszka i pracuje w Bystrzycy Kłodzkiej. Jego kolekcja stanowi jedną z najciekawszych dokumentacji fotograficznych tamtego czasu. Zdjęcia są naprawdę znakomite, nic więc dziwnego, że były wielokrotnie wykorzystywane w publikacjach i wydawnictwach poświęconych fenomenowi „Solidarności”.
Wystawę przygotował Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka oraz Europejskim Centrum Solidarności, a o ekspozycji opowie gość Markowej Soboty Radia Wrocław Juliusz Woźny z Ośrodka Pamięć i Przyszłość.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.