Kowalskie imieniny ulicy
Ulica Najświętszej Marii Panny w Legnicy nie jest tak długa jak Długi Targ w Gdańsku ani tak bogata w architektoniczne perełki jak Floriańska w Krakowie. Nie jest też tak bogata w sklepy i restauracje jak Piotrkowska w Łodzi. A mimo to zwyciężyła w plebiscycie na najpopularniejszą ulicę w Polsce. Plebiscyt dla internautów ogłosił w tym roku magazyn turystyczny " Wasze Podróże".
To może świadczyć tylko o jednym. Ulica podbiła serca Legniczan, którzy polubili nowe oblicze ścisłego centrum miasta. Ulica Najświętszej Marii Panny łączy dwa Legnickie kościoły: Katedrę pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła oraz Kościół pod wezwaniem NMP w średniowieczu wiódł tedy szlak kupiecki i pątniczy z Europy Zachodniej przez ziemie Królestwa Polskiego do Kijowa i nad Morze Czarne. Imieniny ulicy nawiązują do Wiktorii Wiedeńskiej z 1683 roku. Papież Innocenty XI objął dzień 12 września kalendarzowym patronatem Najświętszej Marii Panny.
Zorganizowane już po raz IX imieniny ulicy zgromadziły tysiące gości, którzy obejrzeli i wysłuchali wiele artystycznych prezentacji na trzech scenach jakie usytuowano na imieninowej ulicy. Znakomicie w atmosferę rodzinnej biesiady wpasowali się kowale, którzy rywalizowali podczas XII Turnieju Kowali w Legnicy. Ich pokazy i wykonane precjoza budziły ogromne zainteresowanie.
Sprzyjająca pogoda dopełniła wrażania udanej imprezy.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.