DRJ w Rudzie Żmigrodzkiej
Zapytajcie dzieci co to takiego "Święto lasu"? W slangu to dzień, w którym zdarza się coś wyjątkowego, zwłaszcza kiedy ktoś jest wyjątkowo życzliwy, uprzejmy, pomocny. Tak było w Rudzie Żmigrodzkiej, gdzie Dolnośląski Rozkład Jazdy był nie tylko na dożynkach, ale też właśnie na Święcie lasu, a mówiąc dokładniej - Festiwalu lasu!
Jeszcze przed wizytą w Rudzie Żmigrodzkiej trochę już słuchaczy Radia Wrocław powoziliśmy po dolnośląskich dożynkach w ramach tegorocznego Rozkładu Jazdy. Przedstawialiśmy lokalne tradycje,zwyczaje, dożynkową kulturę z układaniem i pleceniem wieńców na czele. Tym razem było nieco inaczej.
W Rudzie Żmigrodzkiej czekały nas nie tylko dożynki, a może raczej dożynki były atrakcją dodatkową. Bo owszem - były wieńce, dobre chłopskie jadło (pierogi z bobu = niebo na podniebieniu), była zabawa przy muzyce ludowej i w ludycznym nieco klimacie. Ale nie tylko.
Ruda Żmigrodzka to miejsce - jak zresztą nazwa wskazuje, które kiedyś słynęło nie z rolnictwa, ale właśnie wydobycia metali, czyli owych "rud", zresztą w okolicy jest kilka miejscowości o podobnej nazwie z Rudą Sułowską na czele. Już ta nazwa wskazuje, że w Rudzie nie rolnictwo królowało.
Pierwsze wzmianki o tej małej miejscowości (dziś mieszka tam zaledwie 200 osób!) pochodzą z 1591 r. W XVI wieku działała tu kuźnica przetwarzająca właśnie wspomnianą rudę darniową.
Ale, ale, od XVI wieku wiele się zmieniło. Ruda już nie z wydobywania rud żyje. Teraz bogactwo "wydobywa" z lasu. I ze stawu, bo Ruda Żmigrodzka leży w bezpośrednim sąsiedztwie słynnych Stawów Milickich. To w gospodarstwie rybnym pracuje wielu mieszkańców wsi. Inni opiekują się okolicznymi lasami, zwanymi nie bez powodu "płucami Wrocławia". Sama Ruda zamieniona została w "wioskę tematyczną". To znaczy, że wystarczy zadzwonić do sołtysa, umówić się na wizytę, a tutejsi mieszkańcy "pokażą na sobie" czym jest gospodarstwo leśne, agroturystyczne, jak się łowi i oprawia ryby, co robią okoliczne bobry. Na finał przygotują wielkie ognisko i "pieczone w ognisku ciasta" A wszystko za 20 zł. od osoby.
Z miejscowości prowadzi ścieżka dydaktyczna Ruda Żmigrodzka - Rezerwat - Olszyny Niezgodzkie - Stawy Jelenie koło Radziądza (8 km). Jej zadaniem jest przybliżenie ekosystemu stawów rybnych i leśnych środowisk wodno-błotnych. Podobny cel miało też niedzielne spotkanie w Rudzie żmigrodzkiej.
To nie tylko dożynki, ale też "Święto lasu". Na naszej antenie gościli przedstawiciele Nadleśnictwa Żmigród, z którymi rozmawialiśmy o Międzynarodowym Roku Lasów, byli reprezentanci zawodowych grup drwali biorących udział w konkursach, twórcy projektu Szlak Rudobarycki i uczestnicy zlotu motocyklowego.
Do tego wszystko działo się w przepięknych okolicznościach przyrody, niedaleko wielkich rozlewisk stawów.
Więcej na www.zmigrod.com.pl
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.