Folklor w Strzegomiu
Strzegom stolicą folkloru. To było widowisko na miarę jubileuszu XX lecia Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu. Dynamiczny, barwny i bogaty w tradycje ludowe sobotni koncert galowy wzbudził zachwyt publiczności.
Podobnie było w niedzielę, kiedy na rynek w Strzegomiu, w rytmie poloneza, wkroczyli artyści z zespołów ludowych Meksyku, Kolumbii, Ukrainy, Francji, Turcji oraz Polski. A potem były degustacje. Wszyscy serwowali narodowe potrawy, które przygotowali dla gości zgromadzonych na rynku. Tureckie gołąbki w liściach winogron, kolumbijskie pierogi faszerowane ryżem i fasolą, francuski gęsi pasztet czy nasz smalec z ogórkami znajdowały wielu amatorów. Goście z zagranicy chwalili polską kuchnię. Tylko Kolumbijczycy kręcili nosem na ogórki kiszone. Twierdzili, że nigdy w życiu nie jedli czegoś równie niesmacznego.
"Rynek świata" zakończyły prezentacje zespołów ludowych z Dolnego Śląska. Wystąpili Rozmaryn, Bogdanki, Żarowianie, Dolnoślązacy, Olszaniacy, Goczałkowianie oraz Kostrzanie.
W ciągu 19 lat Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Strzegom odwiedziło 337 zespołów folklorystycznych z 49 krajów i sześciu kontynentów. Prezentowały one różnorodne formy folkloru: od obyczajów Dalekiego Wschodu, krajów Afryki, Ameryki Północnej i Południowej, aż po Antypody. Oczywiście prezentowały tu swoje tradycje prawie wszystkie kraje Europy. To również 13.300 wykonawców, 550 godzin koncertów, 4 miesiące festiwalowe oraz w sumie 270.000 widzów bezpośrednich.
Kolejny XXI Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu już za rok.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.