Wieczór z wrocławskim kinem off
W trakcie jednego wieczoru pokazane zostaną dokonania czwórki filmowców, pracujących z różnymi rodzajami kina. W programie wieczoru znalazły się fabuły Michała Stenzla („Pomiędzy” to jeden z najczęściej nagradzanych polskich filmów niezależnych ostatnich lat), debiutanckie dokumenty Dominika Krawczyka zrealizowane we współpracy z Agnieszką Opyt, a także projekty twórców związanych z wrocławską ASP: animacje Martyny Laskowskiej i eksperymentalne filmy Marka Straszaka.
Michał Stenzel urodził się w Koszalinie. We Wrocławiu ukończył kulturoznawstwo. Podczas czwartkowego seansu obejrzymy m.in. jego debiut filmowy zatytułowany „Spektakl”. Ta krótka etiuda opowiadająca o mężczyźnie wybierającym się na nietypowe przedstawienie teatralne, nagrodzona została m.in. podczas ubiegłorocznego festiwalu „Podwodny Wrocław”. Widzowie przeglądu młodego kina zobaczą także obsypane deszczem nagród „Pomiędzy” - efekt twórczej współpracy Stenzla i Anny Kasperskiej. Film opowiada o starszej kobiecie, która wprowadza się do nowego mieszkania. Jej sposób zachowania wkrótce zaczyna wzbudzać zainteresowanie sąsiadów. „Pomiędzy” zebrało pozytywne recenzje oraz nagrody na szeregu off-owych festiwali, m.in. srebrny medal Światowego Przeglądu Filmów Niezależnych UNICA 2009, zwycięstwo w I edycji wrocławskiej Bitwy Filmowej w 2010, nagrodę za najlepszy film amatorski na 13. MFF „Zoom – zbliżenia” w Jeleniej Górze, a na 3. Lubelskiej Gali Filmu Niezależnego Złote Mrówkojady w kategoriach: najlepszy film festiwalu, najlepszy reżyser oraz Złotego Mrówkojada jako nagrodę publiczności.
Ciekawie zapowiada się także projekcja dokumentów w reżyserii 19-letniego Dominika Krawczyka, zrealizowanych wspólnie z Agnieszką Opyt. Choć Krawczyk dopiero w tym roku skończył X LO we Wrocławiu, to jego filmy mają już na koncie wiele wyróżnień. Prym wiedzie tutaj „Boisko”, podejmujące temat młodzieży spędzającej na nim swój wolny czas (m.in. GP na festiwalu „Filmowe Zwierciadła”, wyróżnienie "Okiem Młodych"). Drugi z dokumentów - „Przekraczając siebie”, to refleksyjny obraz kruchości ludzkiego ciała i życia, która pomaga odnaleźć nam człowieczeństwo.
Podobny temat podejmuje Martyna Laskowska w autorskiej animacji „Lista”. Martyna Laskowska jest studentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, zajmuje się korekcją barwną w firmie Divizion. Pracowała nad "Wygranym" Wiesława Saniewskiego oraz nad "Daas" Adriana Panka. 11 sierpnia obejrzymy dwie spośród jej animowanych realizacji: „Listę” oraz „Gąbka Miejska” (lektorką w niej jest Krystyna Czubówna).
Marek Straszak to VJ, autor animacji i filmów eksperymentalnych, absolwent wrocławskiej ASP i berlińskiej UDK, który animacji 3D uczył się w Australii. Prowadzi warsztaty animacji 3D oraz poklatkowej (m.in. na festiwalu "Pestka" w Jeleniej Górze). Jego „The Clock” (najlepszy film eksperymentalny ZOOM – ZBLIŻENIA 2009) to industrialny koszmar senny. Zaś „In July” - artystyczny eksperyment poświęcony babci autora.
Czwartkowe projekcje rozpoczynają się o godz. 20.30 w części restauracyjnej Pasażu Grunwaldzkiego, na poziomie +2. Wstęp wolny. Udział w projekcji 11 sierpnia zapowiedzieli Martyna Laskowska, Dominik Krawczyk oraz Agnieszka Opyt.
Kolejność prezentacji filmów:
1. "Spektakl", reż. Michał Stenzel
2. "Pomiędzy", reż. Michał Stenzel i Anna Kasperska
(łącznie 25 min.)
3. "Gąbka miejska", real. Martyna Laskowska
4. "Lista", real. Martyna Laskowska
(łącznie 10 min.)
5. "The Clock", real. Marek Straszak
6. "In July", real. Marek Straszak
(łącznie 10 min.)
7. "Boisko", reż. Dominik Krawczyk
8. "Przekraczając siebie", reż. Dominik Krawczyk i Agnieszka Opyt.
(łącznie 30 min)
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.