Święto Papieru w Dusznikach
Warszawa ma swoje Muzeum Powstania Warszawskiego, Kraków Sukiennice, Gdańsk Muzeum Morskie, a Gniezno Muzeum Początków Państwa Polskiego. Dolny Śląsk -
wielu pewnie wskazałoby Panoramę Racławicką, ale my polecamy Muzeum Papiernictwa w Dusznikach. Dolnośląski Rozkład Jazdy był na Święcie Papieru.
Święto Papieru jest największą imprezą organizowaną corocznie od 2001 roku przez Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Tego dnia zwiedzanie niezwykłej papierni było bezpłatne. Ale nie to jest największą atrakcją święta.
Adam Słodowy i jego wyznawcy byliby wniebowzięci. Bo w Święto Papieru obowiązuje zasada "zrób to sam". Chcesz mieć pamiątkę ze święta - wykonaj ją sam. Chcesz mieć kartkę papieru... wyczerp ją sam. "Wyczerp" a może "wyczerpaj"? Jeśli już samo nazwanie czynności jest takie skomplikowane, to jak trudna musi być czynność wytwarzania papieru - pewnie wielu pomyśli. Odpowiedź na to pytanie dali pracownicy muzeum.
Na kilkunastu stoiskach-warsztatach czekali na zwiedzających pracownicy muzeum i wolontariusze pokazując nie tylko jak tworzy i tworzyło się papier, ale też jak wygląda cały papierniczy przemysł i "papierowa sztuka".
Układ stanowisk pomyślany był tak, aby odwiedzający rozpoczęli od poznania materiałów i surowców papierniczych, a następnie przeszli drogę wytwarzania papieru (własnoręczne czerpanie papieru), badania jego cech i własności (zabytkowa aparatura metrologiczna), poznali techniki druku (typograficzny, druk wklęsły i wypukły), oraz sposoby zdobienia arkuszy papieru (marmurkowanie, shibori, batik).
Dopełnieniem atrakcji były stoiska artystów sztuki papieru oraz stoiska z wyrobami rękodzielniczymi i produktami regionalnymi niezwiązanymi z papierem. Corocznie podczas święta otwierane są także wystawy sztuki papieru.
Podczas X edycji (w 2010 r.) uczestniczyło w niej około 10 tys. osób było dla zespołu pracowników Muzeum największym dowodem uznania. W tym roku było niewiele mniej mimo kiepskiej dość pogody.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.