Przegląd Sztuki SURVIVAL 9.
Co roku SURVIVAL wkracza w inną przestrzeń Wrocławia. 9 edycja Przeglądu odbędzie się w Parku im. Stanisława Tołpy (dawny Park Nowowiejski) usytuowanym na osiedlu Ołbin, w dzielnicy Śródmieście.
Co nowego na SURVIVALU?
Po raz pierwszy w swojej dziewięcioletniej historii Przegląd Sztuki SURVIVAL, z wyjątkiem wchodzącej w jego skład Sceny Muzycznej umiejscowionej tym razem w „przestrzeni muzycznej” Puzzle na wrocławskim Rynku, zostanie zrealizowany na zupełnie otwartym terenie, całkowicie niemal pozbawionym barier i osłon ograniczających widoczność i zapewniających względny komfort pracy artystom podczas instalowania ich prac. Dotąd jedynie trzy edycje: czwarta, piąta i szósta – choć tylko w części – realizowane były w podobnie transparentnych miejscach we Wrocławiu (były to kolejno: Dworzec Główny, Plac Teatralny wraz z otoczeniem, Dzielnica Czterech Świątyń).
SURVIVAL 9 jest więc bez wątpienia eksperymentem, który nie dotyczy już tylko zderzenia z miejscem nieprzystosowanym do prezentowania sztuki i nierzadko przypadkową publicznością. Tym razem artyści (wraz z kuratorami i organizatorami) zostaną dosłownie wystawieni na widok publiczny. Park Stanisława Topły we Wrocławiu, miejsce odbywania się tegorocznej edycji SURVIVALU, nie oferuje bowiem żadnego azylu, dachu nad głową czy tymczasowej pracowni. Swoista amorficzność parku, brak zwartej, architektonicznej struktury zapewniającej osłonę, powodują, że podstawowym problemem, z którym muszą zmierzyć się kuratorzy jest swoista nieobecność formy (lub „ramy,” czy też „obudowy”).
To właśnie ten szczególny brak spowodował, że takie pojęcia jak widoczność-niewidoczność oraz wystawienie się na widok-znikanie stały się słowami-kluczami dla artystów przygotowujących swoje prace do ekspozycji na SURVIVALU 9, którego przewodnia myśl mieści się w haśle „Kiedy park staje się areną”.
Sztuka w parku. I co jeszcze?
Pozostałe, nie mniej ważne wątki SURVIVALU 9 związane są z ideą społecznych więzi, sąsiedztwem, współodpowiedzialnością za otoczenie oraz możliwością kreowania tego otoczenia (na sposoby formalnie usankcjonowane oraz te wymykające się regulacjom prawnym). Są one wynikiem złożonej sytuacji społecznej dzielnicy Śródmieście i osiedla Ołbin, gdzie mieści się Park im. Stanisława Tołpy. Tropem tych odniesień podążyła część artystów, ale stanowią one także punkt wyjścia do szeregu debat i spotkań, które odbędą się w specjalnie zbudowanym w parku Klubie, oraz warsztatów skierowanych do mieszkających w okolicy parku dzieci oraz młodzieży. W zakres wydarzeń w ramach Przeglądu włączone zostaną także spotkania i dyskusje z przedstawicielami działających w okolicy organizacji społecznych.
Szczegółowy program wraz z mapą Przeglądu do pobrania znajduje się na stronie internetowej www.survival.art.pl
Organizatorem Przeglądu Sztuki SURVIVAL jest Fundacja ART TRANSPARENT
Dyrektor festiwalu: Michał Bieniek
Kuratorzy generalni: Michał Bieniek i Anna Kołodziejczyk.
Zapraszamy na stronę internetową festiwalu: www.survival.art.pl
oraz na nasz FAN PAGE na Facebooku: Przegląd Sztuki SURVIVAL
Przegląd Sztuki SURVIVAL 9.
Park S. Tołpy we Wrocławiu
20 - 26 czerwca 2011.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.