Jak można pomóc uczelniom w mniejszych miastach? Minister Maria Mrówczyńska odwiedziła Wałbrzych

W poniedziałek, 31 marca, w Wałbrzychu odbyło się spotkanie Marii Mrówczyńskiej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, z przedstawicielami uczelni wyższych działających na terenie miasta. Rektorzy Politechniki Wrocławskiej czy Akademii Medycznej wśród potrzeb zasygnalizowali między innymi konieczność podwyższenia subwencji dla filii utrzymywanych w mniejszych miejscowościach:
- Podzieliliśmy się naszymi obawami. Chodzi generalnie o to, żeby subwencja na studenta, który studiuje w takim mieście chociażby jak Wałbrzych, mogła być odpowiednio powiększona, ponieważ kreowanie nowych kierunków studiów, które są potrzebne dla regionu, wymaga przede wszystkim, żeby uczelnia z siedzibą we Wrocławiu mogła ten problem również zrozumieć - argumentuje Jerzy Detyna z Politechniki Wrocławskiej.
Taki wniosek po raz pierwszy pojawił się właśnie podczas poniedziałkowego spotkania. To zagadnienie będzie omawiane w szerszym gronie, skomentowała Minister Maria Mrówczyńska:
- Jest propozycja konferencji dyrektorów filii w ogóle szerzej, i również takiego impulsu, abyśmy zastanowili się nad tym, w jaki sposób można pomóc. Ja na dzisiaj nie potrafię odpowiedzieć, ale będziemy się nad tym zastanawiali, bo naprawdę wiemy, że jest to ważne dla danego obszaru, aby takie kształcenie również w filiach było kontynuowane.
"Będziemy wspierać mniejsze ośrodki"
Uczelnie w małych ośrodkach pomagają ograniczyć wyludnianie i odpowiadają na zapotrzebowanie okolicznych przedsiębiorstw, przyznaje prof. Robert Wiszniowski, rektor Akademii Nauk Stosowanych w Wałbrzychu:
- Słyszymy od przedsiębiorstw, z którymi współpracujemy: stwórzcie nam dodatkowy kierunek, w którym będziemy uczyć takich, którzy zasilą nasz rynek pracy. Natomiast to, co jest ważne, to kwestia oczywiście uposażenia.
- Ministerstwu leży na sercu rozwój ośrodków, które nie są dużymi ośrodkami akademickimi i będziemy wspierać takie ośrodki - zadeklarowała prof. Maria Mrówczyńska.
Dyrektorzy zamiejscowych ośrodków wskazują, że uczelnie otwierając swoje filie często dopasowują swoją ofertę do potrzeb lokalnego rynku, co wymaga nieszablonowego podejścia, a przez to i większych nakładów finansowych.
Polecamy: Nowe wydanie Budżetu Obywatelskiego Wałbrzycha. Rusza kolejna edycja
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.