4 miliardy złotych na modernizację infrastruktury kolejowej na Dolnym Śląsku. Gdzie dojedziemy szybciej?

W Kłodzku podsumowano odbudowę infrastruktury kolejowej, ale też dotychczasowe inwestycje na liniach z Wrocławia do Międzylesia i Kudowy-Zdroju. Dla ziemi kłodzkiej ma być to dobudowa z plusem. Jak powiedział minister Marcin Kierwiński, tylko po powodzi przeznaczono na ten cel 100 mln złotych, z czego wydatkowano już ponad 50 mln. Jak podkreślił Kierwiński, dzięki dotychczasowym inwestycjom już teraz do Kłodzka można dojechać znacznie szybciej:
- Jechaliśmy z Wrocławia tutaj do Kłodzka w bardzo, bardzo krótkim czasie, poniżej godziny. Czas przejazdu skrócił się o blisko pół godziny. To jest blisko 1500 km zmodernizowanej sieci kolejowej na terenie całego kraju.
To efekt półrocznego remontu za 140 mln złotych na trasie z Wrocławia do Międzylesia. Na ziemi kłodzkiej zostanie też zrewitalizowana linia kolejowa nr 322 z Kłodzka do Stronia Śląskiego, która ma zostać oddana do użytku początkiem 2027 roku. Jak przyznał Radiu Wrocław Michał Piszko, burmistrz Kłodzka, szybsze przejazdy to nie tylko udogodnienie dla turystów:
– Tego typu działania mogą też, może nie zatrzymać, ale spowolnić proces depopulacyjny miasta Kłodzka. Jest to też znakomita alternatywa dla ruchu kołowego, nie mówiąc już o kwestiach ekologicznych, zmniejszamy ślad węglowy.
Przeczytaj również: "Stan techniczny konstrukcji jest zadowalający". Wiemy, kiedy ruszy remont zapory w Pilchowicach
10 nowych pociągów spalinowych za 300 milionów złotych
Jak powiedział w Kłodzku Piotr Malepszak, wiceminister infrastruktury, tylko na Dolnym Śląsku na modernizację infrastruktury kolejowej przeznaczono 4 mld złotych. Marszałek Paweł Gancarz przypomniał o trwających inwestycjach na Dolnym Śląsku:
– Chociażby w połowie roku oddamy linię do Karpacza, Kowary, myślimy też o Wleniu, Lwówku Śląskim, też miejscami poszkodowanymi w trakcie wrześniowej powodzi. Ambitny plan samorządu dolnośląskiego, to odbudowa tych linii w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat.
Jak dodał Gancarz kilka miesięcy temu zakupiono 10 składów elektrycznych za pół mld złotych, w ubiegłym tygodniu zamówiono 10 składów spalinowych za 300 mln złotych które będą użytkowane przez Koleje Dolnośląskie. Przy stacji Kłodzko Główne na modernizację czeka jeszcze ulica Dworcowa, która została uszkodzona w powodzi. Jak zapowiedział Michał Piszko, burmistrz Kłodzka, rozpoczyna się procedura przetargowa:
– Wody polskie już tę swoją część zaczęły robić w dolnej części koryta, my w przyszłym miesiącu chcemy rozpocząć te swoją część. Na całej długości ulicy Dworcowej, od skrzyżowania z ulicą Kolejową, aż tutaj do dworca głównego będzie droga zmodernizowana.
Dodatkowo przy dworcu głównym pojawią się dodatkowe miejsca parkingowe.
Sprawdź również: Atak na 14-latkę na Przedmieściu Oławskim. Policja nie potwierdza, że doszło do gwałtu
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.