Stara Kopalnia otrzyma wsparcie finansowe. Dotacja pozwoli m.in na realizację Festiwalu Tradycji Górniczych

Bartosz Szarafin, PL | Utworzono: 2025-03-27 19:02 | Zmodyfikowano: 2025-03-27 19:05
Stara Kopalnia otrzyma wsparcie finansowe. Dotacja pozwoli m.in na realizację Festiwalu Tradycji Górniczych - Kino plenerowe w Wałbrzychu. fot. Stara Kopalnia
Kino plenerowe w Wałbrzychu. fot. Stara Kopalnia

Wałbrzyska Stara Kopalnia ma powody do radości. Miejska atrakcja pozyskała dotacje na organizację corocznych wydarzeń skierowanych do mieszkańców. Oprócz wsparcia festiwalu tradycji górniczych, czy wydawnictw do organizowanych wystaw - w tym roku możemy spodziewać się także ulepszonej wersji kina plenerowego - mówi Radiu Wrocław Malwina Kubik ze Starej Kopalni:

- To będą projekcje skierowane głównie do dzieci i młodzieży. Będą niosły ze sobą zawsze jakieś przesłanie. Zależy nam na tym, żeby nie była to tylko rozrywka, ale również swojego rodzaju nauka. Plan jest taki, żeby z projekcjami wyjść poza Starą Kopalnię i żeby odbywały się na terenie miasta. Jakie to będą miejsca? Wciąż konsultujemy.

Polecamy: Renata Granowska: Chcę, by w miejscu "dziury Solorza" powstała hala widowiskowo-sportowa dla 25 tysięcy osób

Kilka ważnych inicjatyw promujących miasto otrzyma wsparcie

Wsparcie otrzyma Festiwal Tradycji Górniczych, najważniejsze wydarzenie promujące dziedzictwo miasta: 

- Te pieniądze pozwolą nam na organizację tego tak jakbyśmy chcieli. Będziemy mogli tą tradycję niematerialną kultywować. Barbórka to jest takie święto nie tylko Starej Kopalni, ale w ogóle całego miasta. Chodzi nam o to, żeby każda grupa wiekowa w Wałbrzychu kultywowała tradycję. Zapowiada się naprawdę ciekawie.

Jedną z charakterystycznych rzeczy dla wydarzenia jest górnicza karczma, która funkcjonuje także w odmianie dla rodzin i dzieci. - To ważne dla wiedzy o ich tożsamości lokalnej - przyznaje przewodnik i emerytowany górnik, Daniel Kamecki:

- Całe założenie jest tego, żeby oni wiedzieli z jakiej ziemi się wywodzą, co się tutaj działo wtedy, bo oni tego nie pamiętają. Co trzeci ma dziadka, który jeszcze coś tam opowiadał, a właśnie takie spotkania i rozpowszechnianie co tu się działo to jest bardzo ważne, prawda? A tutaj górnictwo różniło się zupełnie od górnictwa, które jest na Górnym Śląsku, a dzisiaj szczególnie.

Warto dodać, że w ostatnich latach Barbórkę górników węgla kamiennego w Wałbrzychu wpisano na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Przeczytaj: 77-latek ze Świdnicy przez miesiąc umierał we własnych odchodach. Dramat zgotował mu syn


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.