W szpitalu przy Borowskiej rusza Poradnia Długofalowej Opieki Ozdrowieńczej. Dla kogo będzie ważna?

Elżbieta Osowicz, PL | Utworzono: 2025-03-25 21:31 | Zmodyfikowano: 2025-03-25 21:33
W szpitalu przy Borowskiej rusza Poradnia Długofalowej Opieki Ozdrowieńczej. Dla kogo będzie ważna? - Tak wygląda wnętrze nowej poradni we Wrocławiu. Fot: USK Wrocław
Tak wygląda wnętrze nowej poradni we Wrocławiu. Fot: USK Wrocław

Pierwsza na Dolnym śląsku i jedna z nielicznych w Polsce Poradnia Długofalowej Opieki Ozdrowieńczej rusza w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Będą mogli z niej korzystać pacjenci po zakończonym leczeniu onkologicznym. Chemio i radioterapia skutecznie leczą, ale w przypadku 70 procent pacjentów, mogą wywołać odległe powikłania - podkreśla kierownik Kliniki transplantacji szpiku, Onkologii i Hematologii dziecięcej USK, prof. Krzysztof Kałwak:

- Mimo tego, że staramy się leczyć oraz mniej toksycznie, że staramy się stosować terapie spersonalizowane, to jednak wiąże się to z całym szeregiem późnych powikłań od endokrynologicznych, przez pulmonologiczne czy kardiologiczne, także cieszymy się że to jest. Dziękujemy Fundacji na Ratunek Dzieciom z Choroba Nowotworową, bo te dwa pomieszczenia na prawdę wyglądają kapitalnie.

WAŻNE: Czy zapora w Pilchowicach pęka? Przyjrzeliśmy się jej z bliska. Wiemy, czy stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa

Szacuje się, że w Europie jest około pół miliona ozdrowieńców

Z poradni będą mogły korzystać dzieci i dorośli. Julia Mielcarek zachorowała jako 18- latka. Od 6 lat jest zdrowa, ale jak mówi, o chorobie nowotworowej nigdy nie da się całkowicie zapomnieć:

- Będziemy mogli się zgłosić tutaj do konkretnych specjalistów, którzy nas poprowadzą, którzy nam powiedzą gdzie mamy iść dalej. Zmagamy się z powikłaniami, które występują już od momentu leczenia, ale też zdarzają się powikłania które wychodzą na przykład 6 lat po leczeniu.

W poradni ozdrowieńcy będą mogli liczyć także na wsparcie psychologiczne i socjalne. Poradnia Długofalowej Opieki Ozdrowieńczej działa w budynku USK przy ulicy Borowskiej. Potrzeby w tym zakresie są ogromne podkreśla prezes Fundacji na ratunek dzieciom z Chorobą Nowotworową Anna Apel .

- Oprócz zespołu medycznego szpitala, zespół Fundacji będzie też wspierał ozdrowieńców właśnie w wymiarze psychospołecznym. Będą mogli uzyskać konsultacje u psychologa jak również u pracownika ds. społecznego wsparcia rodziny. Przy Fundacji działa też grupa ds. ozdrowieńców, prowadzona przez ozdrowieńczynie z choroby nowotworowej.

Szacuje się, że w Europie jest około pół miliona ozdrowieńców, 70 procent z nich zmaga się z powikłaniami po agresywnym leczeniu, które uratowało im życie. Poradnia dla dzieci działa w należącej do USK klinice Przylądek Nadziei, a dla dorosłych w budynku głównym przy Borowskiej.

Sprawdź: Niezwykła operacja we wrocławskim szpitalu. Podczas jednego zabiegu lekarze wymienili dwa stawy i jedną kość!


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.