Japońska fundacja wyremontowała budynek w Lubawce. Posłuży integracji uchodźców z Ukrainy

Fundacja Shanti dofinansowana przez japoński rząd i darczyńców wyremontowała budynek w Lubawce w powiecie kamiennogórskim. Za blisko 2 miliony złotych odnowiono sale na pierwszym piętrze, elewację i położono nowe instalacje elektryczne. Wszystko dla uchodźców przebywających na terenie małej gminy na Dolnym Śląsku.
- Rząd Japonii wspiera projekty związane uchodźcami z Ukrainy na różne sposoby i ten projekt był wspierany przez organizację non-profit Shanti, która zdecydowała się założyć tutaj centrum w Lubawce - mówi Nobumitsu Kamio, pierwszy sekretarz sekcji ekonomicznej w ambasadzie Japonii.
- Przez zaproszenie jednej z organizacji non-profit, która tu działa w pobliżu, która pomaga właśnie dzieciom i kobietom pomocą humanitarną. Przedstawiła właśnie nam tę lokalizację i to miejsce - mówi Toshiyuki Chino, wiceprzewodniczący fundacji.
Wybieramy Radiowy Ogródek Działkowy. Zgłoś się do nas!
Resztę budynku wyremontuje gmina
O przeznaczeniu budynku mówi Andrzej Wojdyła, burmistrz Lubawki:
- Nauka języka, być może integracja poprzez gotowanie, poprzez kulturę. Pozostała część budynku będzie remontowana przez gminę Lubawka.
- Wykonane jest to, co widzimy dzisiaj, czyli ten cały dół, parter. Natomiast góra pozostaje do wykonania w najbliższym czasie - dodaje Andrzej Wojdyła.
Według szacunków urzędu potrzeba jeszcze około 3 milionów złotych z budżetu gminy.
Przeczytaj także: Przedłużono termin składania wniosków o zasiłki powodziowe. Poszkodowani mają czas do 15 czerwca
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.