Kolejny raz nie ma zainteresowanych kupnem fabryki porcelany "Karolina". Co dalej z legendarnym zakładem?

Piotr Lipieta | Utworzono: 2025-02-24 21:32 | Zmodyfikowano: 2025-02-24 21:34
Kolejny raz nie ma zainteresowanych kupnem fabryki porcelany "Karolina". Co dalej z legendarnym zakładem? - Zakłady Porcelany Stołowej "Karolina" w Jaworzynie Śląskiej. Fot: Radio Wrocław
Zakłady Porcelany Stołowej "Karolina" w Jaworzynie Śląskiej. Fot: Radio Wrocław

Oferty w drugim przetargu na sprzedaż w całości jaworzyńskiej "Karoliny", o którym pisaliśmy na portalu Radia Wrocław, miały zostać otwarte w poniedziałek w Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu. - Ponownie nikt nie złożył oferty kupna zakładów – powiedział PAP syndyk "Karoliny" Ronald Kazimierz Olszewski. Cena wywoławcza w tym przetargu wynosiła ponad 41 mln zł, a w pierwszym, w którym również nikt nie złożył oferty, ponad 45 mln zł.

Syndyk przystąpi teraz do kolejnego etapu postepowania upadłościowego, czyli sprzedaży poszczególnych części majątku zakładu. - Na początku wystawimy na sprzedaż zapasy magazynowe, później zaś hale produkcyjne. Być może w między czasie pojawi się inwestor, który będzie chciał kupić cześć zakładu i uruchomić w nim w jakimś zakresie produkcję – powiedział syndyk.

Pracę straciło 180 osób. Jaka jest historia legendarnej "Karoliny"?

Sąd ogłosił upadłość "Karoliny" w lutym 2024 r. Pracę straciło wówczas 180 osób. Ostatnim właścicielem fabryki, od początku 2022 r., była spółka HM Investment, właściciel marki Gerlach. Olszewski poinformował, że zwolniona załoga fabryki czeka jeszcze na wypłatę zaległej pensji za jeden miesiąc. - Tu na pewno ze sprzedaży części majątku zakładu uda się uregulować te zaległości pracownicze – powiedział syndyk.

Historia zakładów wytwarzających porcelanę w Jaworzynie Śląskiej sięga roku 1860. Wówczas mistrz murarski August Rappsilber założył tu fabrykę Porzellanfabrik Königszelt. Po II wojnie światowej fabryka została znacjonalizowana; w 1954 zakłady otrzymały nazwę "Karolina". To dziś ostatnia z fabryk porcelany na Dolnym Śląsku – regionie, w którym niegdyś prężnie rozwijała się ta branża. W 2023 roku w stan likwidacji postawiono Zakłady Porcelany "Krzysztof", które ponad 200 lat działały w Wałbrzychu, odległym o 20 kilometrów od Jaworzyny Śląskiej.

Zobacz: Jedna osoba zmarła po pożarze mieszkania na ul. Stanisławowskiej we Wrocławiu

 

Element Serwisów Informacyjnych PAP

Komentarze (1)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Pracodawca 2025-02-24 22:46:08 z adresu IP: (2a02:a318:40e9:6d80:8df0:x:x:x)
To się nazywa pisowskie dbanie o przemysł. Pis tak głosił, że będą pomagać przedsiębiorców i firmom, a za ich rządów PiSu padły duże zakłady. Wiele innych zakładów przez PiS ma poważne długi jest na skraju bankructwa.