„Ciche godziny” w Hydropolis. To ukłon w stronę osób neuroróżnorodnych

Mateusz Florczyk, DP | Utworzono: 2025-02-18 20:37 | Zmodyfikowano: 2025-02-18 20:39
„Ciche godziny” w Hydropolis. To ukłon w stronę osób neuroróżnorodnych - W Hydropolis wprowadzono „ciche godziny”. Fot. Mateusz Florczyk
W Hydropolis wprowadzono „ciche godziny”. Fot. Mateusz Florczyk

Zwiedzanie w ciszy i spokoju? Teraz to możliwe. Hydropolis we Wrocławiu wprowadziło „ciche godziny”, podczas których zwiedzający mogą odkrywać fascynujący świat wody w wyciszonej atmosferze, bez intensywnych świateł i hałasu. To ukłon w stronę osób neuroróżnorodnych oraz wszystkich, którzy cenią sobie ciszę i komfort, mówi Przemysław Gałecki, wiceprezes MPWiK Wrocław:

- Osoby z takimi właśnie specjalnymi potrzebami mogą zwiedzić naszą wystawę w pełnym komforcie. Co to oznacza? W tym czasie nie ma grup zorganizowanych i nie ma przewodników, którzy siłą rzeczy hałasują i odrobinę zakłócają wystawy. W tym czasie jest zdecydowanie bardziej cicho.

Sprawdź: Beton "udaje" kostkę brukową na Szczytnickiej. To nie jedyne takie miejsce we Wrocławiu

Osoby neuroróżnorodne doceniają ten pomysł

To udogodnienie szczególnie docenią neuroróżnorodni oraz wszyscy, którzy cenią sobie spokojne tempo zwiedzania, mówią podopieczni Fundacji Eudajmonia, która wspiera osoby z niepełnosprawnościami:

- Jest na pewno spokojniej, jest mniej bodźców takich rozpraszających.
- Tak, miałabym kłopot i z natężeniem dźwięku i natężeniem światła przede wszystkim, więc dla mnie to jest ważne.
- Jest na dużym plusie, jak są „ciche godziny”, można w skupieniu, na spokojnie, sobie przejść, obejrzeć, zobaczyć.

Ciche godziny zostały na razie wprowadzone w niedziele w godzinach 18:00–20:00, ale Hydropolis nie wyklucza rozszerzenia tej oferty w przyszłości.

Przeczytaj: Spór o strefę parkowania w Nowej Rudzie. Mieszkańcy muszą płacić pełną stawkę

To nie koniec wsparcia od Hydropolis

Załoga Hydropolis została ponadto przeszkolona w zakresie pracy z osobami w spektrum autyzmu, głuchymi i niewidzącymi. Za szkolenia odpowiadała Fundacja Katarynka:

- Te szkolenia polegają między innymi na tym, że można się wcielić trochę w takie doświadczenie niepełnosprawności, czyli wejść w świat ciemności. Zobaczyć, w jaki sposób odbierają świat osoby słabosłyszące, a potem uczymy się też takich podstawowych zasad savoir-vivre, czyli w jaki sposób obsługiwać, komunikować się z szacunkiem - mówi Justyna Mańkowska-Kaczmarek, wiceprezeska Fundacji Katarynka.

Hydropolis również oferuje dodatkowe wsparcie dla osób w spektrum autyzmu. Na stronie internetowej dostępny jest „przedprzewodnik” ułatwiający zaplanowanie wizyty, aby zredukować stres i zaskoczenia. W szatni można wypożyczyć plecaki z zabawkami sensorycznymi i słuchawkami wygłuszającymi.

Polecamy: Bezpłatne zajęcia sportowe z koszykówki, biegów i jogi we Wrocławiu! Zobacz, gdzie możesz poćwiczyć


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.