Kronikarz Bielawy, Książka Roku Barbary Banaś i Łemkowie profesora Syrnyka.
![Kronikarz Bielawy, Książka Roku Barbary Banaś i Łemkowie profesora Syrnyka. - Literatura #7/2025](/img/articles/148368/r6G04yTRWA.jpg)
W audycji książkowej RWK gościli:
Rafał Brzeziński – Wiecie, że „Fontanna Sowy” w Bielawie była wodopojem dla stada słoni? A jakie były wyniki skoczków narciarskich na bielawskiej skoczni w latach lata 30. XX wieku? Gdzie się najlepiej jadło i piło przed 1945? Naszym gościem był człowiek, który o Bielawie wie wszystko, a pewnie jeszcze więcej – i sukcesywnie to ujawnia w swoich publikacjach, w mediach społecznościowych. Regionalista, autor wielu publikacji o historii Bielawy oraz pierwszego przewodnika po mieście „Bielawa. Wędrówki ulicami miasta".
POSŁUCHAJ
Barbara Banaś – Pasjonatka rzeczy pięknych i kruchych, badaczka i popularyzatorka historii polskiego wzornictwa, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Zajmuje się zagadnieniami polskiego rzemiosła artystycznego XX wieku i współczesnego designu. Kuratorka wielu wystaw i autorka monografii, m. in. „Zbigniew Horbowy”, „Secesja wrocławska”, „Polski New Look. Ceramika użytkowa lat 50. i 60”. Jej album „Drozdowie” zdobył Pióro Fredry, a „Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła (1945–2020)” uznano właśnie za Muzealną Książkę Roku 2024. O tej i innych pozycjach wydanych przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu opowie nam wrocławska historyk sztuki.
POSŁUCHAJ
Jarosław Syrnyk – Spór o to kim są Łemkowie – mieszkańcy osad położonych na terenie Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego – rozpoczął się w XIX w. i trwa do dziś. Czy są tylko grupą etniczną, czy narodem? Nie przerwało tych sporów nawet fizyczne unicestwienie łemkowskiej Arkadii i brutalne wysiedlenia w latach 1944–1947 do Związku Sowieckiego i na tak zwane Ziemie Odzyskane. Książka „Łemkowskie rozdroże” (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego) ukazuje ten problem skupiając się na wydarzeniach lat 1944–1947 i opisując późniejsze próby ich mitologizacji na użytek ideologii.
POSŁUCHAJ
Do usłyszenia i zobaczenia w DAB+, aplikacjach mobilnych i na www.radiowroclawkultura.pl
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.