Rozpoczyna się festiwal Berlinale. W 75. edycji jest wrocławski akcent
![Rozpoczyna się festiwal Berlinale. W 75. edycji jest wrocławski akcent - W czwartek startuje festiwal Berlinale. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay](/img/articles/148359/Eoq1IGIytM.jpg)
W czwartek, 13 lutego, w stolicy Niemiec rozpocznie się 75. festiwal Berlinale. 19 filmów zawalczy o nagrody - między innymi o statuetkę Złotego Niedźwiedzia, jedną z najbardziej prestiżowych europejskich nagród filmowych.
W programie znalazły się także polskie akcenty: film "Das Deutsche Volk" Marcina Wierzchowskiego, realizowany w Łodzi dokument "Listy z Wilczej", polsko-niemiecka produkcja "Köln 75" czy też scenografia realizowana przez wrocławiankę, Jagnę Dobesz, w filmie "Wściekłość" Burhana Qurbani:
- Trzeba było wymyślić kompletnie swój świat. Trochę tam było renesansu, trochę Dalekiego Wschodu, różnych ważnych tematów polityczno-psychologicznych. Przez pół roku myśleliśmy z reżyserem, jak opowiedzieć ten świat - mówi Jagna Dobesz.
Gala otwarcia 75. Berlinale w czwartek o 19:00. Na rozpoczęcie prezentowany będzie film "Światło" Toma Tykwera. Podczas imprezy wręczony zostanie również honorowy Złoty Niedźwiedź za całokształt osiągnięć - otrzyma go Tilda Swinton.
Sprawdź też: Film nakręcony na Dolnym Śląsku z nominacją do Oscara! Wielki sukces "Dziewczyny z igłą"
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.