Zapora w Międzygórzu wymaga remontu. Mówią o tym zalecenia wynikające z kontroli
![Zapora w Międzygórzu wymaga remontu. Mówią o tym zalecenia wynikające z kontroli - Zapora w Międzygórzu z 1909 roku wymaga natychmiastowych napraw - fot. Jarosław Wrona](/img/articles/148331/S0VUBr9Pp7.jpg)
- Od wrześniowej powodzi minęło 5 miesięcy, a żadnych prac na zbudowanej w 1909 roku zaporze w Międzygórzu nie wykonano - przyznała Renata Surma, burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej. Według niej, najbardziej niepokojąca jest erozja dna na wypływie z zapory:
- Najbardziej niepokoi mnie erozja dolna. Jest tutaj napisane, że naprawy powinny być wykonane natychmiast i wyciągałabym wnioski. Jeżeli jest jakieś urządzenie, które można naprawić, to zrobiłabym to natychmiast, żeby nie doszło do nastepnej tragedii.
Na liście prac w I stopniu terminu wykonania znalazły się też: naprawa zasuwy prawego upustu i usunięcie przecieku w sztolni prawego upustu poprzez wykonanie iniekcji. Jak przyznał prof. Karol Pleśniewski z katedry inżynierii wodnej i geotechniki Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, jeśli nie zostaną wprowadzone środki zaradcze, zagrożeniem przy zdarzeniach ekstremalnych może być dalsze pogłębianie się dna przy zaporze i podmywanie budowy. Niepokój stale towarzyszy mieszkańcom Wilkanowa, którzy przy każdej powodzi zastanawiają się, czy konstrukcja wytrzyma kolejny napór wody:
– Na razie wytrzymała. Bez remontu pewnie będzie ciężko przy następnej dużej wodzie. Całe nasze nabrzeże jest zerwane, pod domem też, także nam się podwórko może zapaść w każdej chwili. Coś trzeba z tym zrobić. Ale kiedy, jak? Czekamy. Za każdym razem kiedy coś się dzieje i są ulewy wiadomo, że boimy się.
Jak przyznał Radiu Wrocław Jarosław Garbacz, jeszcze w tym roku zaplanowano remonty - za kwotę blisko 8 mln złotych. Rzecznik wrocławskiego oddziału RZGW nie wskazał jednak konkretnych dat.
Stan budowli określono na dostateczny, zezwalający na jego dalsze użytkowanie.
Jak dotąd prac naprawczych nie widać też w korycie potoku Wilczka. Te również zostały zaplanowane na ten rok.
Zapora w Międzygórzu z 1909 roku wymaga natychmiastowych napraw - fot. Jarosław Wrona
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.